2025 január 19

Az OPEC+ a vártnál gyorsabban növeli a kitermelést

Az OPEC+ júliusban és augusztusban is napi 648 000 hordóval növeli a kitermelést, előrehozva ezzel a Covid-járvány idején bevezetett történelmi jelentőségű OPEC+ kitermeléscsökkentés végét. A csoport lassan visszaadja azt a közel napi 10 millió hordót, amelynek a piacról való kivonásáról 2020 áprilisában állapodott meg. Az elmúlt hónapokban a termelés havonta 400 000 és 432 000 hordó között emelkedett.

A döntésre akkor került sor, amikor a világ az energiaárak emelkedésével küzd. A kormányok, köztük a Biden-kormányzat is, a kitermelés növelésére szólították fel a termelőket, hogy ezzel próbálják megfékezni az olaj vad hullámzását. Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára elmondta, hogy a kormányzat üdvözli az OPEC+ bejelentését. „Elismerjük Szaúd-Arábiának mint az OPEC+ elnökének és legnagyobb termelőjének szerepét abban, hogy a csoport tagjai között létrejött ez a konszenzus” – mondta egy nyilatkozatban, majd hozzátette, hogy „az Egyesült Államok továbbra is minden rendelkezésére álló eszközt be fog vetni az energiaárakra nehezedő nyomás kezelésére”.

Bár elméletileg a termelés a jövőre nézve magasabb lesz, az OPEC+ a termelési kvóták betartásával küzd. Ráadásul a piacra kerülő további hordók nem fogják pótolni az Oroszországból származó több mint napi 1 millió hordó potenciális veszteséget, mivel a világ országai az ukrajnai inváziót követően fokozzák a szankciókat. Az EU vezetői hétfőn megállapodtak abban, hogy az év végéig betiltják az orosz nyersolaj 90%-át a blokk hatodik szankciócsomagjának részeként, amelyet a február végi invázió óta Oroszországgal szemben foganatosítottak.

Márciusban a nyersolaj 2008 óta a legmagasabb árfolyamot érte el, és azóta is szilárdan 100 dollár felett tartózkodik. A gyors emelkedés nagyban hozzájárult a gazdaságokban tapasztalható, évtizedek óta tartó inflációhoz. Csütörtökön az Egyesült Államokban a normál gallon benzin országos átlagára újabb rekordot döntött, 4,71 dollárra. Az olajárak a kereskedés korábbi szakaszában csökkentek, miután a Financial Times forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Szaúd-Arábia tisztában van az ellátási hiány kockázataival, és „nem áll érdekében, hogy elveszítse az olajárak feletti ellenőrzést”.

Az FT-nek nyilatkozó források szerint Szaúd-Arábia, az OPEC de facto vezetője még nem látott valódi hiányt az olajpiacokon. Ez a helyzet azonban megváltozhat, ahogy a világgazdaságok a világjárványos fellendülés közepette újra kinyílnak, ami a nyersolaj iránti kereslet növekedését eredményezi. Kína, a világ legnagyobb kőolajimportőre, a napi Covid esetek csökkenésével kezd enyhíteni a korlátozásokon. „Bár ez nem egyenes ígéret, Szaúd-Arábia [látszólag] csontot dobott a Nyugatnak” – írta Matt Simpson, a City Index brit székhelyű kereskedési platform piaci elemzője a híreket követő jegyzetében.

„Ezt a nyugati vezetők jól fogadják majd, tekintve, hogy az infláció – és az inflációs várakozások – továbbra is szemet szúróan magasak, és a központi bankok a gazdaságuk recesszióba billenésének kockázatával próbálnak kamatot emelni” – tette hozzá. Az OPEC és szövetségesei következő ülését június 30-án tartják.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/06/02/oil-prices-eu-sanctions-russia-saudi-arabia-output-opec.html