2024 december 26

Az olajembargó következményei

Az olajárak szerdán emelkedtek, miután az Európai Unió vezetői megállapodtak az orosz olaj fokozatos tilalmában, és Kínában is véget ért Sanghaj lezárása. Ez tovább erősítheti a keresletet a már amúgy is szűk piacon. Az EU megállapodása szerint az év végéig 90 százalékkal fogják csökkenteni az orosz olaj szükségleteiket. Ez óriási lépés volt az unió részéről és az eddig legkeményebb szankció Oroszország ellen. A tervük sikeres kivitelezése körülbelül napi 3 millió hordó olajexport veszteséget jelenthet Oroszország számára, amelynek teljes mértéke nem terelhető el más piacokra.

(www.shutterstock.com)

Kínában Sanghaj szigorú covid-19 lezárása két hónapnyi szenvedés után szerdán ért véget, ezzel is emelve az árakat, hiszen a világ legnagyobb olajimportőréről van szó.

Kedden felmerültek kérdésekkel azzal kapcsolatban, hogy az OPEC az olajmegállapodási kvótából kizárhatja Oroszországot. Szerdán azonban két OPEC forrásból is megerősítés érkezett, hogy a tagok nem vitatták meg Oroszország felfüggesztésének gondolatát.

Csütörtökön változás állt be a piacokon

Az árak szakadékkal indítottak, és később tovább csökkentek. A nap folyamán várható az OPEC havi találkozója. Felmerült pár spekuláció, melyek szerint Szaúd-Arábia növelheti olajtermelését az Egyesült Államok folyamatos felszólításai miatt. A csoportot folyamatosan kritizálták azért, mert nem növelte gyorsabban a termelést az emelkedő üzemanyagárak kezelése érdekében. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete viszont jelezte, hogy a kartell legtöbb tagja sem rendelkezik extra kapacitással. Ez teljesen elnyomta Sanghaj felszabadulása okozta gyarapodást. Szaúd-Arábia abban az esteben növelheti olajtermelését, ha Oroszország termelése lényegesen esik a kiszabott nyugati szankciók miatt. A szűk piacok ellenére többen azonban továbbra is úgy gondolják, hogy ennyi idő után nem most fog az OPEC változtatni a stratégiáján.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/BRENT/xnAvFHkU-Brent-Crude-oil-drops-before-OPEC-meeting/”
options= ‘xnAvFHkU’]

A Brent jelenlegi árfolyama 113 dollár és 2,7 százalékos mínuszban van. A nap folyamán összegyűlt több mint 3 dolláros veszteség a WTI árfolyamában is látható, jelenleg a 112 dolláros szinten tartózkodik.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock