Az iráni olajra vár egész Ázsia
Mint ismert, Irán és az Amerikai Egyesült Államok vezetése között tárgyalások folynak. Ennek fókuszában a 2015-ös nukleáris egyezmény áll. Irán korábban elkezdte visszafogni a kőolajexportját és kitermelését, ezzel lépéskényszerbe hozva az USA-t az egyezmény megvitatása során. A korlátozás viszont, nem csak a tárgyalóasztalnál bizonyult stratégiai eszköznek, hanem számos másik ország gazdaságát érintette. Ezen országok közé tartozik Dél-Korea, amely sóvárogva várja az iráni kőolajexport újra indulását.
Dél-Korea, mint elosztó
A Koreai-félsziget demokratikusabb felén, központi gazdasági szerepet lát el a petrolkémia. Ezen területen alakítják át úgy a kőolajat, hogy abból később a műanyag előállításához szükséges összetevőt hozzanak létre. Dél-Korea vezető szerepet tölt be e tekintetben, és az ázsiai piac egyik legnagyobb petrolkémiai beszállítójaként funkcionál. A feldolgozáshoz szükséges kőolajat pedig, korábban előszeretettel importálták Iránból.
Olyan dél-koreai cégek tartoznak ehhez a szektorhoz, mint az SK Innovation, Hanwha Total Petrochemical, és a Hyundai Oilbank Corporation. Ezen vállalatok, egészen 2019-ig tudták felhasználni az iráni kőolajat, amely forrásuk később elapadt. Mindez első sorban az USA szankcionálásnak volt köszönhető, így a szektor lassan áttért a tengerentúli WTI olajfajtára, illetve a katari és az ausztrál kőolajra.
Irán víz alatti kincsei
A fent említett műanyaggyártáshoz egy speciális, ultrakönnyű kőolajfajtát használnak fel, amelynek egyik legnagyobb lelőhelye a Perzsa-öböl fenekén fekszik. Ezen terület Dél-Pársz néven vált ismertté, és közös fennhatósága alatt van Katarnak és Iránnak. A földgázmező adja az iráni földgáztartalék felét, de természetesen az ultrakönnyű kőolaj szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír. A már említett kitermelési és export korlátozások, rendkívüli mértékben tartották vissza a területről érkező nyersanyagokat.
A fent említett területen, a kőolaj és földgáz kitermelését, olyan vállalatok segítik, mint a Shell, a már említett Total, vagy épp a Petronas. Habár az utóbbi időszakban Irán elveszítette legfőbb ázsiai partnereit, lassan készen állnak visszaszerezni azokat. Szakértők szerint, augusztusig megszülethet a konszenzus Washington és Teherán között a nukleáris egyezmény kapcsán. Ezt követően pedig, újra indulhat a harc az ázsiai piaci részesedésért, amelyért az alacsony áraival és közeli fekvése végett, jó eséllyel száll be ismét Irán.