Az elemzőket is meglepte a készletek csökkenésének mennyisége
Az olajárak szerdán emelkedtek, miután a kormányzati adatok azt mutatták, hogy az Egyesült Államok nyersolaj-és üzemanyag készletei a múlt héten csökkentek, ezzel ellensúlyozva az aggodalmakat, hogy a növekvő koronavírus esetek csökkenthetik a keresletet. Az Egyesült Államokban a koronavírus esetek száma az elmúlt hét napban rekord magasságokat ért el. Ez elég nyomasztó hangulatot alakított ki az olaj piacán, hiszen a növekvő fertőzések száma a korlátozások közeledtét is jelenti. A korlátozások kevesebb utazást jelentenek, ezzel együtt kisebb keresletet. Mindezek ellenére a készletek mennyiségének csökkenése akkora hajtóerővel volt a fekete aranyra, hogy a Brent árfolyama 29 centtel tudott növekedni, a WTI árfolyama pedig ennek duplájával, 58 centtel. A kettő ára 79,23 illetve 76,56 dollár volt a nap végén.
A készletek csökkennek, de az OPEC kitart a terve mellett
A Brent és a WTI is az elmúlt hónap legmagasabb pontján voltak, miután kijöttek az adatok a készletek csökkenéséről. A nyersolaj készletek az elmúlt héten 3,6 millió hordóval csökkentek, 420 millióra. Ez jóval magasabb érték, mint amit az elemzők vártak, akik a Reuters közvéleménykutatása szerint 3,1 millió hordós csökkenéssel számoltak. A benzin mennyiségében még drasztikusabb eltérést láthatunk. Az elemzők egy 0,5 millió hordós emelkedést jeleztek előre, azonban a készletek 1,5 millióval csökkentek, egészen 222,66 millió hordóra. Az olajárak emelkedését alátámasztotta, hogy egyes országok, például Ecuador, Líbia és Nigéria ebben a hónapban bejelentették az olajtermelésük csökkenését karbantartási kérdések és az olajmező leállása miatt. Alexander Novak Orosz miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy az OPEC ellenállt a Washingtonból származó hívásoknak, amelyek arra irányultak, hogy növelje termelését. Mindezt azért, mert megvan a saját terve, szeretne stabil piacot, és nem szeretne eltérni a termelés fokozatos növelésére vonatkozó tervétől. A befektetők nagy figyelemmel fogják követni a január 4-én esedékes találkozót. A gyűlés során az OPEC dönteni fog, hogy érdemes-e februárban is folytatni a napi 400 000 hordós növelést. Az Opec legutóbbi találkozóján az omikron változatának terjedése ellenére januárra is tartotta a tervet.
Csütörtökön az olajárak zuhantak, miközben Kína csökkentette az importkvótákat
Ez a hír az amerikai adatok hatásának tökéletes ellensúlyozása, amelyek azt mutatják, hogy az üzemanyagkereslet a szárnyaló omikron koronavírus fertőzések ellenére is fennállt. A készletek olyan mértékben csökkentek, hogy az árak a járvány terjedése ellenére is tudtak növekedni. A kínai importcsökkentésről szóló hírt azonban már a nagymértékű készletcsökkenés sem tudta ellensúlyozni. Az olajárak a korábbi nyereségeiket elvesztették, miután Kína, a világ legfontosabb nyersolaj importőre 11 százalékkal csökkentette a többnyire független finomítóktól származó 2022-es behozatali kvóták első tételét. Gyengült a piaci hangulat azon aggodalmak miatt, hogy a kínai kormány szigorúbb intézkedéseket hozhat. Az olajárak támogatást nyertek a kormányok által a rekord magas covid-19 esetek gazdasági növekedésre gyakorolt hatásának korlátozása érdekében tett lépésekből is, például a tesztelési szabályok enyhítéséből. Szalman szaúdi király szerdán azt mondta, hogy az OPEC termelési megállapodásra azért volt szükség, hogy az olajpiaci stabilitást biztosítsák, valamint a termelőknek meg kell felelniük az egyezménynek. A globális olajárak 50-60 százalék közötti értékben növekedtek, mivel az üzemanyag kereslet visszahúzódott a pandémia előtti szintekhez. A nagy termelési visszatartások a pandémia kezdetekor, amelyek aztán kitartottak szinte egész évben, hiszen az OPEC szép lassan emelte a termelésének mennyiségét, kitörölte azt a kínálati többletet, amely a piacra nehezedett.
A kínai olajkereslet 2030-ban fog tetőzni
Körülbelül egy évtized múlva várható a világ egyik legnagyobb kőolaj importőrénél a mennyiség tetőzése, amit addig a robusztus petrolkémiai kereslet fogja vezérelni, az állami olajipari óriás, CNPC kutatása szerint. Az üzemanyag kereslet tetőzése azonban évekkel ezelőtt is várható már. CNPC Economics & Technology Research Institute jelenleg úgy látja, hogy a benzin, dízel, kerozin kereslet 2025-re fogja elérni a csúcsot. Kína a világ legnagyobb nyersolaj importőre. A világjárvány egy ideig visszafogta a fosszilis tüzelőanyagok iránti étvágyát. Nem sokkal később a kereslet erőteljesen fellendült, ami az olajárak raliját erősen támogatta.
Forrás: reuters.com; oilprice.com