2024 december 28

Amerika szerepe az orosz gázhiány európai pótlásában

A kilátásban levő konfliktus Oroszország és a NATO- országok közt egyre több aggodalommal jár a potenciális energiaválság kitörése miatt. Oroszország adja majdnem felét az európai gázigényeknek, és az egyes vezetők attól tartanak, hogy Moszkva visszatartja majd az export mennyiségét, ha az ellenségeskedések tovább fajulnak. Ez meglehetősen nem elképzelhetetlen forgatókönyv, hiszen már most is érzékelhető, hogy az oroszok inkább keletre szállítják a gázt mintsem az európai országoknak. Oroszország ezzel befolyását gyakorolhatja az országok felett, és akár ürügyként is használhatja, hogy miért ne szálljanak szembe vele. Biden adminisztráció azonban már erősen tervezi, hogyan fogják biztosítani Európa gázigényeit, ha a legrosszabb eshetőség bekövetkezik.

Mégis mennyire vagyunk kitéve Oroszországnak?

A földgáz az Európa szerte felhasznált összes fő energiaforrásnak körülbelül egyötödét teszi ki. A villamos energiatermelésnek körülbelül 20 százalékát adja, és fűtésre és ipari folyamatokra is használják. Nem jó hír azonban, hogy az európai igényeket 40 százalékban Oroszország elégíti ki, ezzel toronymagasan az első helyet foglalja el. Utána következik Norvégia 22 százalékkal, Algéria 18, illetve Azerbajdzsán 9 százalékkal. Az elmúlt hónapokban már egyre több gondot okozott a földgáz magas ára és a kínálat alacsony szintje. Így nem meglepő, hogy az Amerikából hozott cseppfolyósított földgáz mennyisége rekordokat ért el, amely körülbelül 400 millió köbméter volt naponta. Ez elképesztő mennyiséget jelent, hiszen egy darab LNG tankerhajó körülbelül 175 000 köbméter földgázt tud elszállítani. A rengeteg LNG hajó volt, hogy az egész útvonalat eltorlaszolta. Egy ilyen hajó szállítmánya elég 17 millió angol otthonnak egy téli napra.

Melyek a legnagyobb korlátok az exportőrök számára, hogy több gázt küldjenek Európába?

A legnagyobb korlátot a szállítással kapcsolatos problémák jelentik. Ahogy már azt olvashattuk, ezek a szállítmányok cseppfolyósított formában érkeznek Európába. Ahhoz, hogy a földgáz cseppfolyóssá váljon le kell hűteni -162 Celsius fokra, és ott is tartani a szállítás során. Érthető módon ehhez a technológia kiépítése több évig tart és milliárdokba kerül. Azonban hatalmas előnye, hogy sokkal kisebb térfogatú lesz a szállítmány.

Van esély az átirányításra, de ez is nagy költségekkel fog járni

A 2009-es válság alatt Európa jelentősen bővítette a hőmérséklet szabályozó létesítmények számát 29-re. Jelenleg továbbra is van hely az európai létesítményekben, és az újra gázzá alakítása a cseppfolyósított földgáznak továbbra is lehetséges nagyobb mértékekben. A probléma nem nálunk van tehát, hanem a világ top szállítóinál. Ők ugyanis nem találnak szabad kapacitást a cseppfolyósításra. Jelenleg is annyi gázt mozgatnak, amennyit a létesítmények engednek. Természetesen a globális LNG piacnak is van mozgástere. Az összes LNG körülbelül kétharmadát cégeknek értékesítik, hosszú távú szerződésekkel és rögzített célállomásokkal. Néhány jelentős tulajdonos, például Dél-Korea, Japán és Kína és beszállítóik hajlandóak Európába irányítani a rakományokat, ha az orosz export további csökkentése súlyosbodó ellátási válságot idéz elő. Hasonló térítése a rakományoknak már előfordult, amikor 2011-ben Japánban az atomerőműveket a cunami után leállították, hogy megvizsgálják őket.

Bizonyos mértékben megvalósítható a változtatás

Az elemzők szerint hasonló változásokat most is el tudnának vállalni az országok, amely ellensúlyozhatna 10-15 százalékos visszaesést. Azonban, az ilyen változtatások valószínűleg prémium árakat idéznek majd elő, így az európai fogyasztók még meredekebb számlákkal fognak szembenézni, mint most.

A hideg tél miatt az árak az egekben

Szerdán a földgáz ára további gyarapodást jegyzett. Ez az emelkedés azonban jóval eltért a szokásos kiugrásoktól. Szerdán ugyanis a földgáz ára 11,58 százalékkal emelkedett. Az időjárás várhatóan a normálisnál sokkal hidegebb lesz a déli, közép-nyugati és keleti parton a következő 6-10 napban. A hidegebb időjárás ellenére a földgázkészletek az 5 éves átlag közelében vannak. A szerdai 11 százalékos emelkedést megelőzte a múlt héten tapasztalt 16 százalékos gyarapodás. Látszik, hogy a hideg tél nagyban felgyorsította az árfolyam emelkedését.

Forrás: theconversation.com; fxempire.com