A vasérc útja, érdemes lehet újra befektetni
2021-ben nagyon sok hírt hallhattunk a vasércről. Ennek több oka is van. Lényegében a vasérc a világ második legnagyobb gazdaságának mozgatórugója, hiszen az építkezéshez az ország rengeteget használ fel belőle. Ezen kívül az ausztrál dollárt is nagyban befolyásolja. Ez azonban még nem indokolná a sok közbeszédet, amely jellemző volt rá az elmúlt hónapok alatt. Ennek oka ugyanis az volt, hogy egyik legvadabb évét élte át a nyersanyag. Ekkora volatilitással ezen a piacon a kereskedők még nem szembesültek. Az árak májusban rekordmagasságokba kerültek, és elérték tonnánként a 230 dollárt. Ezt követte a kormány ígérete, mely szerint ezek az árak már tarthatatlanok, ezért mindenképpen a hűtésén fog dolgozni. Ekkor az árak visszaszálltak 85 dollárra. Később hat hét alatt újra emelkedőben voltak, és azóta 50 százalékot gyarapodott.
Ezt a változó tendenciát az elemzők szerint tovább fogja vinni a 2022-es évre
Arra lehet számítani, hogy az elmúlt másfél hónapban tapasztalt emelkedés a következő évben megint átvált zuhanásba, a szokásos szezonális termelési korlátok szigorítása miatt, és a téli olimpia kezdetével. Ezen kívül erős mozgatórugója lesz az árnak, hogy Kína szeretné csökkenteni a szén-dioxid kibocsátását.
„A vasérc iránti kereslet fokozatosan csökkenni fog.” mondta Zeng Ning, a CITIC Futures elemzője. Az ingatlanipar meglehetősen gyenge, az acélfogyasztás valószínűleg tovább fog zsugorodni. A brókercég arra számít, hogy Kína acéltermelése 50 millió tonnával csökken 2022-ben. Hogy ez mit jelent számokban, a UBS Group AG átlagosan tonnánként 85 dolláros vasércre számít 2022-ben, míg a Citigroup ezt 96 dollárra lőtte be. A Capital Economics pedig 70 dollárra. A mostani árak Szingapúrban eddig 2021 folyamán 157 dolláros átlagáron mozogtak. A következő év pozitívumai közé sorolhatjuk a potenciális költségvetési ösztönzést Kínában, az esetleges további lazítás a monetáris politika területén, és több támogatásra számíthatunk az ingatlan ágazatban. A vasérc kitermelése felugorhat a téli olimpia után. Macquarie Group szerint a vasérc a jövő év első felében növekedhet, mivel Kínában a jelenlegi acéltermelési szintek fenntarthatatlanul alacsonynak tűnnek. A novemberi termelési szintek 2017 óta a leggyengébb volt, ami az adott hónapot illeti.
Forrás: mining.com