2024 november 10

A központi adatok még tovább pörgethetik az árat

Az olaj világpiaci ára rendkívül mozgalmas időszakát éli. Múlthéten még a kétéves csúcsdöntésről beszélhettünk, majd enyhe korrigálás után, ismét rally-ba kezdett az olajár. Eddig szinte csak az OPEC+ országok által visszafogott kitermelés és exportálás mozgatta az értéket, de most más a helyzet. Ezúttal a tengerentúli piac a meghatározó, de emellett újra beszélhetünk inflációs félelmekről is. Az összetett szituációhoz az is hozzátartozik, hogy a fejlett országok gazdaságai, szinte egytől egyig feloldották a pandémiával kapcsolatos korlátozásaikat. Ezáltal óriási kereslet zúdulhatott a piacra, amely a turistaszezonnal nem fog alábbhagyni. 

Ezúttal beszéljünk az USA-ról 

A piaci alapon működő American Petroleum Institute adatai és mérései értelmében, mintegy 8 és fél millió hordóval csökkent a WTI kitermelése a múlthéten. A tengerentúli olajárat rögtön magasabbra árazta a piac, de ez a helyzet még drasztikusabbá válhat szerdán. A mai napon ugyanis, a hivatalos központi adatokat várják a kereskedők, amelyek megerősíthetik a korábbi becsléseket. Amennyiben hozzátesszük, hogy a szintén szerdán tartja kamatdöntő ülését a FED, akkor már érthető, hogy miért ekkora a mozgás az olajárban felfelé. Habár alapkamat emeléstől csak kevesen tartanak, a fő kérdés inkább a kötvényvásárlások üteméről fog szólni, amely szintén befolyásolhatja az olaj keresletét. 

Betört a 72 dolláros szint fölé a WTI hordónkénti ára – www.investing.com

A helyzetet tovább bonyolítja az országon belüli igény alakulása. Az USA olajiránti keresletét, érdemes tagállamonként elkülöníteni, pláne a koronavírus járvány okozta korlátozások időszakában. Ilyen szempontból ismét óriási kereslet zúdult a piacra, mivel Kalifornia és New York is feloldotta azokat, és újraindította a gazdaságot. Ezt azonban a kínálat nem hajlandó egyelőre lekövetni, így a palaolaj termelést egyelőre nem fokozzák. Ezen helyzet kísértetiesen hasonlít az OPEC+ országok hozzáállására. 

Brent helyzete változatlan 

Május második fele óta töretlen a bika dominancia a Brent olajárban – www.investing.com

Miután az OPEC+ országok csak júliusra halasztották a termelésük és exportálásuk növelését, így a Brent ára tartósan magas maradhat. Eközben nincs előrelépés az iráni nukleáris egyezményben sem, amely miatt Teherán egyelőre nem partner a kitermelés emelésében. Tegnap már 75 dollárt kóstált egy hordó Brent olaj, amely a bika dominanciát egyelőre nem látszik megtörni.