2025 január 17

A Közel-Keletről érkezhet a megoldás az olajválságra

Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia a két legnagyobb kihasználatlan termelési kapacitással rendelkező olajtermelő, így segíthetnek enyhíteni a csökkenő globális olajkészletek negatív hatásait. „Ezek a kockázatok, amelyek széles körű gazdasági vonatkozásúak, csökkenthetők, ha a közel-keleti szabad kapacitással rendelkező termelők kompenzálják a kimerülőket” – áll a párizsi székhelyű ügynökség havi olajjelentésében.

Az IEA szerint az effektív tartalékkapacitás napi 2,5 millió hordóra csökkenhet az év végére, amelyet szinte teljes egészében Szaúd-Arábia és kisebb mértékben az Egyesült Arab Emírségek tart fenn. Az IEA hozzátette, hogy az Iránnal folytatott nemzetközi tárgyalások sikeres végeredménye feloldhatja az Egyesült Államok szankcióit az ország exportjára vonatkozóan, és enyhítheti az ellátási feszültséget – tette hozzá az IEA, fokozatosan 1,3 millió hordónyi iráni olajat hozva vissza a piacra.

A kínálat és a kereslet kiegyensúlyozottnak tűnik az első negyedévben, de a második negyedévben vagy az év második felében várhatóan többlet alakul ki – mondta Toril Bosoni, az IEA olajpiaci részlegének vezetője. Az OECD-országokban hétéves mélypontra süllyedt kimerült olajkészletek újratöltésének szükségessége azt jelenti, hogy nem valószínű, hogy azonnali túlkínálat alakulna ki.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/02/11/saudi-arabia-and-uae-could-ease-oil-market-volatility-iea-says.html