2024 november 14

A komoly veszteségek után újra elszabadult a nyersolaj

Az üzemanyag árak a keresleti hiány okozta rali miatt az egekbe emelkedtek. Ezek az árak már elviselhetetlenek voltak, Magyarországon is korlátozásokat hoztak az emelkedés hűtésére. Nemcsak nálunk, de más országokban is megelégelték toronymagas árakat. Az Egyesült Államok vezetősége úgy döntött, hogy stratégiai tartalékaiból 50 millió hordót fog kiadni. Az OPEC, akit többször is sürgettek, hogy növelje teljesítményét, reagált is erre a lépésre. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete elmondta, hogy ha a kiadás bekövetkezik, akkor visszatartják termelésüket. Ezzel is semlegesítve az esetleges árcsökkentő hatást a piacon. Több napon keresztül e vita körül forgott az árfolyam is. Azonban az első omikron eset után jó nagy csapás érte az olaj árfolyamár. Ettől a ponttól kezdve a fő mozgatórugó szerepét az új variáns vette át. A zuhanás után a hatás azonban megfordult. Később hajtóerőként hatott a vírus az árakra, hiszen kiderült, hogy enyhébb tüneteket okoz, mint az elődei. Így tehát van esély arra, hogy nem kell újra lezárni a gazdaságokat.

Az elmúlt héten egyik legnagyobb heti nyereségét érte el a nyersolaj augusztus óta

Az olaj ára kismértékben emelkedett pénteken is, és ezzel a legnagyobb heti nyereségét jegyezte, hiszen a piaci hangulat erősödött azáltal, hogy az omikront övező aggodalmak feloldódtak. A Brent és a WTI is 8 százalék körüli gyarapodást ért el. Az olajkereskedők egyre jobban lépnek ki a csökkenés okozta sokkból, és a bikák megjelentek a piacon, hiszen jobban érzik magukat a kereskedők. Közben újra számolják keresleti várakozásaikat a koronavírus omikronnal kapcsolatos nézetek változását követően. Az amerikai fogyasztói árak novemberben tovább emelkedtek, ezzel 1982 óta a legnagyobb éves emelkedést produkálták, ezzel is emelve a hangulatot a piacon. Az előző héten a veszteségek felét visszanyerte, amelyet még november 25-én szenvedett el. Ennek mozgatórugója az a hír volt, hogy a kutatások szerint három dózis a Pfizer vakcinából teljesen megvédi az egyént az új változattal szemben.

Gyenge heti kezdés

Továbbra is a vírus új változata mozgatja a piacokat, azonban megint negatív irányba. Az olajárak alacsonyabban vannak, miközben a kereskedők figyelemmel követik az omikron terjedését. A múlt heti gyarapodásuknak egy részét vissza is adták. A veszteségeket némileg enyhültek miután az OPEC havi jelentésében azt mondta, hogy az omikron változat hatása enyhe és rövid életű. „Az omikron eddig nem tűnik halálosnak, de még mindig az olajkereslet potenciális összeomlásáról van szó,” mondta Phil Flynn vezető piaci elemző.

Mit hozhat a 2022-es év, ami a benzinárakat illeti?

Vajon ugyanilyen mozgásokkal teli évvel számolhatunk? Ha a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén és szövetségesein múlik akkor biztosan nem. A csoport alapelve a stabil piac, és nem tetszik nekik, amit jelenleg látnak. A kőolaj iránti kereslet teljesen összeomlott a 2020-as lezárások kezdetén, mivel kezdve a légi utazástól, a hajózáson át, egészen a napi irodai ingázásig eltűnt. Természetesen erre még az OPEC+ sem készülhetett fel. Mentették a menthetőt, de az olajárak hatalmas zuhanásának lehettünk tanúi. Amikor a belföldön termelt nyersolajról beszélünk, egyesek azt jósolják, hogy a WTI ára a 69,62-es átlagos árfolyamról a 2022-es évben 77 dolláros átlagárra emelkedik majd.

A bankok szerint a Biden-adminisztráció stratégiai kőolajtartalékok közelmúltbeli felszabadítása nem fenntartható módja az árak csökkentésének, és az elmúlt hetekben tapasztalt csökkenés csak átmeneti lenne. Az árak még az előrejelzésnél is magasabbak lehetnek, az elemzők szerint, ha a covid-19 kitöréseit minimalizálják, így lehetővé teszik a kereslet növekedését a vártnál nagyobb mértékben. Egyszerűen fogalmazva, ha a világjárvány jövőre leáll, ez nagyobb nyomást gyakorolhat az árakra. Ezt a forgatókönyvet alátámasztja a Goldman Sachs, hiszen szerintük a Brent nyersolaj 2023-ra a jelenlegi 73 dollárról 85 dollárra emelkedhet hordónként. Az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége nem ért egyet ezzel. Ehelyett a kormányzati szerv előrejelzése szerint a WTI hordónkénti ára csökken 62 dollárra a 2022-es év végére. A Brent árfolyama hordónként 66-ra esik majd vissza. A lefele ívelő momentum okozója az EIA szerint a kereslet és a kínálat közelítése egymáshoz, melynek köszönhetően enyhülni fog a hiány.

Forrás: reuters.com; marketwatch.com