2024 november 14

A fekete arany több befektetőnek is célpontjává válhat

A január 21-én záródó héten az olaj hatalmas gyarapodást ért el, amellyel az idei év egyik legjobban teljesítő nyersanyaga lett. Ezt a nagymértékű emelkedést több történés okozta. Nézzük meg tehát melyek azok a mozgatórugók, amelyek tovább táplálják a nyersolaj raliját.

A Brent olaj már 88 dollár felett van (www.Investing.com)

Líbia termelési zavarokkal küzdött

Erősen kezdte az évet a fekete arany, hiszen a kereslet egyre csak nőtt. Természetesen a kereslet emelkedése magában nem okozhatna ekkora emelkedéseket, ehhez szükség volt a kínálatban bekövetkezett zavarokra is. Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének több tagja is küzd az termelési kapacitás emelésével. Amint arról január elején értesülhettünk Líbiának is nehézségei akadtak. Líbia olajtermelése hirtelen visszaesett a hónap elején, miután a National Oil Corporation leállította a kulcsfontosságú csővezetékét javítások miatt. Ez napi 200 000 hordónyi kiesést eredményezett. Ezt tetőzte az egyes mezők blokádja, amely decemberben kezdődött, és négy területet érintett, köztük El Sharara-t. A jelentések szerint a Petroleum Facilities Guard elzárt egy szelepet az El Sharara mezőt a Zawiya kikötővel összekötő csővezetéken, és egy másikat a Wafa mezőt a Mellitah kikötővel összekötő csővezetéken. A termelési leállások együttes hatása Líbia teljesítményét megtépázta, és napi 780 000 hordóra csökkentette. A probléma egy része a hét elejére már elhárult, és a termelés visszapattant 1,2 millió hordóra. Az ország legnagyobb mezője, El Sharara, közel maximális kapacitással állított elő, ami napi 300 000 hordó. A csővezeték javítása azonban elkerülhetetlen volt, az évekig tartó hanyagolás után. Így a nagy számú szivárgás és a felszíni létesítmények romlása miatt nem lehet folytatni a rendszeres működést. A probléma azonban nem hárult el teljesen a mezők újbóli megnyitásával és a csővezeték javításának véglegesítésével. Négy olajexport-kikötő Nyugat-Líbiában továbbra is leállt a rossz időjárás miatt.

Az olyan nagy termelőknek, mint Oroszország is meggyűlik a baja a termelésbővítéssel

A következő faktor, amely a bikapiacot indikálja, hogy Oroszország, valószínűleg nem teljesíti a megállapodást a napi 100 000 hordós havi emelésről. Az OPEC+ megállapodás szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei minden hónapban napi 400 000 hordóval emelik majd a termelésüket. Ebből Oroszország, csak úgy, mint Szaúd-Arábia, az olajtermelés növelését minden hónapban körülbelül 100 000 hordóval növelheti. Oroszország azonban az utóbbi időben kudarcokat tapasztalt a kvótájának elérésére tett kísérleteiben, és ettől valószínűleg továbbra is elmarad az elkövetkező hónapokban. A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint Oroszország havonta napi 60 000 hordóval tudja növelni kibocsátását 2022 első felében, amely alig több, mint fele annak, amelyre jogosult volna. Francisco Blanch, a Bank of America globális árucikkek vezetője szerint az orosz kínálat kiegyenlítődik a következő hónapokban és a háromjegyű olaj egyre közelebb van.

A hét második felében kisebb enyhülést láthattunk, de az alacsony kínálat még mindig magasan tartja az árakat

Csütörtökön visszaestek az olajárak miután a befektetők az egy hónapig tartó áremelkedést követően kivették a nyereségeiket, de az erős kereslet és a rövid távú kínálati zavarok továbbra is támogatják az árakat a 2014 vége óta elért legmagasabb szintek közelében. A Brent olaj 34 centet esett, de még 88 dollár felett tartja az árfolyamot. A WTI is pirosba borult, bár a csúszás mértéke nagyon alacsony, 0,15 százalék. Ezzel bőven 85 dollár felett található az árfolyam. Nemzetközi Energia Ügynökség szerint a globális olajkereslet jó úton halad a pandémiát megelőző szint elérése felé. A rövidebb távú ellátási zavarok szintén segítik az árfolyamok emelkedését. A Brent nyersolaj ára élesen száguldott felfelé, miután jelentések szerint az Irakból Törökországba vezető kulcsfontosságú olajvezetéket robbanás érte. Azonban a kőolaj áramlása a Kirkuk-Ceyhan csővezetéken keresztül folytatódott, amelyet még kedden leállítottak a csővezeték közelében történt robbanás miatt. Az ellátás aggodalmai tovább nőttek, miután a houthi csoport megtámadta az Egyesült Arab Emírségek, az Opec országainak harmadik legnagyobb gyártóját. Láthatjuk tehát, hogy egy eseménydús hét van mögöttünk, amely főleg az árak fűtését előidéző történéseket tartalmazott. Nem meglepő tehát az OPEC kijelentése sem, hogy az árak ténylegesen elérhetik a hordónkénti 100 dollárt az elkövetkezendő hónapokban.

Forrás: reuters.com; oilprice.com