2024 december 23

A béketárgyalások előrehaladtával csökkent az olajár

A keddi béketárgyalások miatt a fekete arany árfolyama továbbra is megtartotta volatilitását. Igaz, a nyitó és záró árfolyam alig mutat különbséget, azonban a kereskedési időszak alatt a Brent árfolyama a 104 – 114 dolláros tartományban mozgott. A korai esés után a veszteségeinek nagy részét visszaszerezte, és végül a napot kismértékű pluszban tudta zárni.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/UKOIL/U6aRz8TN-Brent-prices-are-on-the-rise/”
options= ‘U6aRz8TN’]

A béketárgyalások jó hírrel is szolgáltak

Az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások előrehaladtával, amelyek hetek óta tartó konfliktus befejezése érdekében történnek, az olajárak is pirosba fordultak. Enyhült az ellátási zavarokkal kapcsolatos aggodalom. Oroszország azt ígérte, hogy csökkenti katonai műveleteit Kijev körül és Ukrajna északi részén. Ukrajna javasolta a semleges státusz elfogadását, de biztosítást kért arról, hogy védve lesz a támadásoktól. A hétfői 7 százalékos csökkenés után hasonló tendenciát láthattunk a keddi kereskedés kezdetekor. Az árak szintén 7 százalékot csúsztak, azonban az enyhülés nem volt hosszú életű. Később a veszteségek eltűntek, hiszen a moszkvai tárgyalók szerint az egyes katonai műveletek mennyiségének csökkentése nem jelent tűzszünetet. A helyzet súlyossága miatt a szakértők nem számítanak gyors változásokra.

(www.shutterstock.com)

Mi mozgatja az olajpiacokat?

A béketárgyalásokon kívül további nyomást gyakorolt az árfolyamra a koronavírus okozta lezárások Kínában.  A sanghaji lezárások, amelyek a koronavírus terjedésének megfékezésére irányultak, korlátozták a fekete arany árfolyamának gyarapodását, mivel a piac aggódott a kínai kereslet csökkenése miatt. A lezárások nagymértékben csökkentették a szállítási üzemanyagok fogyasztását Kínában.

(www.shutterstock.com)

A csökkenésnek is megvan a korlátozó ereje. Természetesen az egyik legnagyobb ilyen hatás a háború miatt van, hiszen továbbra is félelem övezi az ellátási zavarok bekövetkezését. Ezen felül Kazahsztán egy hónapra elveszítette olajtermelésének legalább egyötödét, miután a vihar károkat okozott a kőolaj exportjára használt kikötési pontokban. Továbbá a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete tartja a megszokott kibocsátásbeli emelését májusban is, annak ellenére, hogy a magas árak miatt az Egyesült Államok és más fogyasztók a kínálat nagyobb emelését kérik. A szerdai kereskedés során már meg is mutatkozott a húzóerő, hiszen jelenleg az árak már 2 százalékos pluszban vannak.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock