2024 december 26

1994 óta nem csinált ilyet a Fed, ez lett az eredménye

Kedd óta nem tudott fordítani a fekete arany, továbbra is dél felé halad. A szerdai napon igazán megindultak az árak, hiszen a félelem eluralkodott a piacokon. Sokan attól féltek, hogy a Fed kamatemelése a gazdaságok lassulását fogja okozni, és ezzel együtt a kereslet is csökkenne. A kínálat szűkösségétől szenvedő piacoknak ez a hír hozott kis enyhülést. Ez meg is látszott az árfolyamokon, hiszen a keddi kereskedés során még a 125 dollárig is fel tudott kúszni az árfolyam, most azonban már jóval 120 dollár alá is visszaesett. Természetesen a piacokat nagyban befolyásolta a szigorú kamatemelés feltételezése, azonban a magas infláció miatt a Fed-nek nem nagyon volt más választása. Mindenesetre a fekete arany piacára már ráfért ez az enyhülés.

(www.shutterstock.com)

Csütörtökön igyekeztek felállni az előző ülés meredek eséséből. Ezt természetesen továbbra is a szűk olajkínálat és a nyári csúcsfogyasztás támogatja. Az OPEC országok továbbra sem tudják hozni a tőlük elvárt mennyiséget. Egyelőre azonban úgy néz ki, hogy a hetet komoly mínuszban tudja zárni az olaj, azonban a pénteki kereskedés még ezen változtathat.

Hetvenöt bázispontos emelés a Fed részéről

Az árak több mint 2 százalékot estek, miután a Fed 75 bázisponttal megemelte az irányadó kamatláb mértékét. Hasonló esetre nem volt példa 1994 óta. Bár hatni tudott a szentimentre, a befektetők továbbra is a szűk kínálatra és a robusztus igényekre összpontosítanak, mivel a nyugati szankciók korlátozták az orosz olajhoz való hozzáférést. A szűkösség azt sugallja, hogy az olajárak esetleges mérséklődése valószínűleg rövid életű lesz, és kevésbé szignifikáns.

(www.shutterstock.com)

Líbiában az olajtermelés összeomlott a termelési és exportlétesítmények leállítása miatt. A termelés napi 100 000-150 000 hordóra esett vissza, jelentette ki kedden az olajügyi minisztérium szóvivője, amely elenyésző mennyiség a tavaly látott napi 1,2 millió hordóhoz képest. A kínai keresleti hangulat fellendülése, valamint az OECD olajkeresletének augusztusra várható szezonális emelkedése további drágulást vetít előre.

Az Egyesült Államok nyersolaj termelése, amely az elmúlt hónapokban nagyrészt stagnált, a múlt héten napi 100 000 hordóval, 12 millióra emelkedett, ami 2020 áprilisa óta a legmagasabb szint.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock