100 dolláros olajár jöhet, de egyelőre nagy a zuhanás
Újabb hét, újabb nagymértékű mozgások vannak a nyersolaj árában. Ezt a hetet viszont rossz hangulatban kezdte a fekete arany. A medvepiacot már a múlt heti zárások is indikálták, amikor az olaj többször is próbálkozott a 74 dolláros árfolyam áttörésével, de nem volt benne ehhez elég erő. A vírus okozta félelmek folyamatosan jelen voltak a kereskedőknél. Pénteken erős zuhanás érte az árfolyamot és ennek köszönhetően mínuszban zárta a hetet. Ez a tendencia úgy látszik továbbra is jelen van, de felerősödött. A WTI hétfőn 70 dollárról leesett egészen 66 dollárig, ahol a bikák közbeléptek, és végül a veszteségek egy részét visszaszerezte az olaj. A napot egy 3,7 százalékos veszteséggel zárta 68,23 dolláron. A Brent is nagy mínuszokban volt 5,21 százalékos veszteségnél járt a korrekció előtt. A napot 2 dolláros veszteséggel zárta 71,52 dolláron. A kereskedők attól tartanak, hogy a kereslet megsemmisülhet, amely a koronavírus új omikronvariánsának terjedésének megfékezésére hozott újabb kijárási korlátozásokból eredhet. Az Egyesült Királyság azt mondta, hogy nem zárja ki a koronavírus miatt bevezetett korlátozásokat, miután a kormány korábban a home office lehetőségét hangoztatta.
Egyre több ország vezetősége hajlik a korlátozások felé
Miközben az Egyesült Államok valószínűtlen, hogy új korlátozásokat hozzanak be, New York fontolóra vette az új év megünneplésének elhalasztását. Azonban az omikron, amely már 89 különálló országban jelen van, arra ösztönöz más országokat, hogy további korlátozásokat alkalmazzanak. Hollandia vasárnap új szigorú korlátozásokat hajtott végre, bárokat, éttermeket és egyes üzleteket január közepéig bezártak. Valamint nem fogadhatnak négy vendégnél többet az ünnepek alatt. Németország betiltotta hétfőtől az Egyesült Királyságból történő beutazást. Ezek az intézkedések megijesztik a nyersolajpiacokat, amelyek a jövő év első felében az olajkereslet növekedésére számítottak.
A kőolaj árak valószínűleg a hordónkénti 100 dollárt is el fogják érni 2022-ben, amely körülbelül 35 százalékos emelkedést jelent a mostani szintekről, mondták egyes elemzők. Mindezt annak ellenére, hogy az omikron variáns a keresletben zavarokat okoz. Az omikron hatása, ha nagymértékben elkezd terjedni, valószínűleg 2022 első felében érezhető lesz, mivel a kormányok szigorítják az intézkedéseket az új változat terjedésének megakadályozására. Azonban bármilyen lezárás valószínűleg lokalizálódik, és célzottabb lesz, és ez miatt az olajkeresleti hatás valószínűleg szerényebb lesz, mint korábban. Az elemzők ezért gondolják azt, hogy a 2022-es évben akár 100 dollárt is elérheti egy hordó olaj. Még annak ellenére is, ha korlátozásokkal töltjük meg az év első felét. Idén láthattuk, hogy az erős korlátozások felemelése után a nyári hónapokban milyen mértékben ugrott meg a nyersolaj ára.
A Nemzetközi Energia Ügynökség azonban a múlt héten azt mondta, hogy míg a covid esetek eddigi hulláma ideiglenesen lassította a globális olajkereslet fellendülését, az omikron változat hatása valószínűleg tompább lenne, mint a korábbi hullámok. A piacon azonban nem vették meg ezeket a megnyugtatásokat, legalábbis nem hétfőn.
Az olajárak gyarapodtak, de az omikron elterjedésével kapcsolatos befektetői aggodalmak továbbra is fennállnak
Egyre több ország vezetősége hajlik az felé, hogy fontolják meg a további korlátozásokat. Ez azonban potenciálisan roncsolná az üzemanyag keresletet. A WTI 0,80 centtel emelkedett, amely 1,20 százaléknak felel meg, ezzel a cikk írásának időpontjában 69,42 dollárnál jár. A Brent nyersolaj árfolyamát sem kerülte el a pozitív hangulat, 0,65 centet emelkedett, amely 0,94 százaléknak felel meg. Ez mellett azonban úgy néz ki, egyre valószínűbb, hogy az Egyesült Királyság újra megszorításokat fog bevezetni valamikor december 26. után, a napi esetek rekord magasságra miatt. Az omikron fertőzések gyorsan terjednek Európában és az Egyesült Államokban is. Két-három naponta megduplázódnak a számok Londonban és máshol, és komoly károkat okoznak a pénzpiacokon. A kínálati oldalon az OPEC+ olajtermelésének csökkentése emelkedett az előző hónaphoz képest, ez azt jelzi, hogy a kitermelési szintek jóval a kitűzött célok alatt maradnak. Az Egyesült Államokban az energiacégek egymás után második héten adtak hozzá az olaj-és földgázfúró tornyok számához. Ez hárommal emelkedett 579-re, ez egy jó indikátora lehet a jövőbeli termelés emelkedésének, hiszen 2020 áprilisa óta ez rekord mennyiséget jelent.
Forrás: cnbc.com; oilprice.com