Gazdaságélénkítésre van szükség Németország fellendítéséhez
A Hans Böckler Alapítvány makrogazdasági és konjunktúrakutató intézete (IMK) új tanulmányt készített. Ebben a német gazdaság élénkítéséhez célzott gazdaságpolitikai intézkedéseket említi. Az intézet közgazdászai a gazdaságélénkítésre három kulcsfontosságú területre összpontosítanák a következő német kormány gazdaságpolitikai erőfeszítéseit.
Infrastrukturális beruházások bővítése fontos
Az IMK szerint a legfontosabb lépés a közlekedési és energia-infrastruktúra fejlesztése lenne, különös figyelmet fordítva a vasúti, közúti hálózatokra és az elektromos áramelosztó rendszerek korszerűsítésére. Ezen kívül jelentős fejlesztésekre lenne szükség az oktatási intézmények területén is, hogy biztosított legyen a gazdaság hosszú távú fejlődése.
A gazdaságélénkítéshez fontos az áramárak kezelése
A magas és ingadozó áramárak ellensúlyozására az IMK ideiglenes, államilag támogatott áthidaló áramár bevezetését javasolja a vállalkozások és a magánszemélyek számára. Ez segítene mérsékelni az energiahatékonyságot célzó szigorú intézkedésekből eredő költségeket, így biztosítva a versenyképességet.
Klímabarát gazdaság működjön
A szakértők hangsúlyozzák a klímabarát gazdasági átalakulás elengedhetetlen fontosságát. Különösen a mobilitás, az energia, a félvezetők és az egészségügy ágazatainak támogatására van szükség ahhoz, hogy Németország fenntartható módon felzárkózzon a globális versenyképességhez.
Sebastian Dullien, az IMK tudományos igazgatója szerint új megoldásokra van szükség, hogy a gazdaságpolitikát a változó világban sikeresen alkalmazkodtassák. A legnagyobb kihívás, hogy megakadályozzák a stratégiailag fontos iparágak, az autóipar, a vegyipar vagy az acélipar összeomlását.
A tanulmány arra is rávilágít, hogy a német gazdaság az elmúlt években alig növekedett. A gazdasági lassulást nem a magas munkaerőköltségek, hanem inkább a globális gazdasági keretfeltételek és az Egyesült Államok, valamint Kína közötti hatalmi harcok okozták. Az exportorientált német gazdaság egyre inkább elszenvedi ennek következményeit.
Az ukrajnai háború és az energiaárak emelkedése is negatívan befolyásolják a gazdasági helyzetet, és a magas kamatlábak tovább lassítják a növekedést. Az Európai Központi Bank enyhe kamatcsökkentése sem hozott jelentős javulást a gazdaságba. Az IMK szakértői szerint mindössze 0,1%-os növekedéssel számolnak 2025-ben, ami azt jelzi, hogy Németország előtt komoly kihívások állnak a gazdasági stabilitás megteremtésében.
Címlapkép forrása: Shutterstock