2025 július 09

Mikor kell adózni a kerti zöldség és gyümölcs árusításnál? – Mutatjuk a NAV előírását

Sokan úgy gondolják, hogy a saját kertben megtermelt zöldség vagy gyümölcs árusítása nem igényel adózást. A NAV figyelmeztet, hogy bizonyos bevételi határ felett komoly kötelezettségek és akár milliós bírságok is jöhetnek. A hatóság friss közleménye részletesen tisztázza, mikor adómentes az értékesítés, és mikor kell őstermelőként vagy vállalkozóként eljárni.

Saját termesztésű zöldség vagy gyümölcs árusítása is adóköteles lehet egy bizonyos határ felett Forrás: Unsplash

Figyelmeztet a NAV, nem minden kerti zöldség árusítása adómentes

Sokan nem tudják, de saját termesztésű zöldség vagy gyümölcs árusítása is adóköteles lehet egy bizonyos határ felett – hívta fel a figyelmet az adózással kapcsolatosan a szerdai közleményében a NAV.

Az adóhatóság  emlékeztetett, hogy amennyiben egy magánszemély csak a saját kertjében megtermelt felesleget árulja, és az ebből származó összes éves bevétele nem haladja meg a 600 ezer forintot, úgy az adómentes, nem kell jövedelmet megállapítani.

Ugyanakkor fontos tudni, hogy a 600 ezer forintos bevételi határ felett már adókötelessé válik a teljes bevétel. Amennyiben az ebből számolt jövedelem adója nem éri el a 30 ezer forintot, akkor azt nem kell befizetni. Rendszeres, üzletszerű értékesítés esetén az árusítás gazdasági tevékenységnek minősül, és az értékesítőnek adószámot kell kérnie.

Ez utóbbi esetben nyugta vagy számla kiállítása kötelező. Továbbá be kell nyújtani áfabevallást is. Kivéve az alanyi adómentességet választása esetén. Őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként érdemes végezni a tevékenységet.

A NAV hangsúlyozta:

  • Akinek az őstermelői bevétele nem haladja meg az 1 744 800 forintot, annak nincs bevallási kötelezettsége.

  • Átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelők esetében ez a határ 17 448 000 forint – ez alatt nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

Súlyos szankciókra lehet számítani mulasztás esetén

A NAV arra is figyelmeztet, hogy aki üzletszerűen árusít, de nem tesz eleget a bevallási és nyilvántartási kötelezettségeinek, akár egymillió forintos mulasztási bírságra is számíthat.
A nyugta- vagy számlaadás elmulasztása akár kétmillió forintos büntetést is vonhat maga után.
A revizorok különösen a jelentős bevételt eltitkolókat vizsgálják kiemelten, és a bevétel becslésével állapítják meg a fizetendő adót.

Címlapkép forrása: Unsplash

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.