Mérsékelt növekedés az ipari termelésben
A feldolgozóipari alágak többségében éves összehasonlításban növekedést mértünk, azonban a legnagyobb súlyú járműgyártás – elsősorban a globális félvezetőhiány miatt – 15,1%-kal visszaesett.
2021 novemberében:
- Az ipari termelés volumene 2,6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt novemberi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.)
- A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás novemberben az előző hónaphoz viszonyítva 2,9%-kal emelkedett.
- A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 23%-át képviselő járműgyártás 15,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A visszaesést elsősorban az okozta, hogy a globális félvezetőhiány miatt a gyárak kisebb kapacitással, illetve egyműszakos munkarendben dolgoztak. A közúti gépjármű gyártásának volumene 11,5, a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 21%-kal csökkent.
- A chiphiány a feldolgozóipari termelés mintegy 12%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártását is visszafogta, a termelés volumene 2,1%-kal csökkent. Az alapanyaghiány leginkább a járműiparba is beszállító elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártását érintette, kibocsátása 24%-kal visszaesett. A legnagyobb súlyú alágazat, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 4,6%-kal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
- A feldolgozóiparból 11%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása bővült a legnagyobb mértékben, 17,4%-kal, mind a külpiaci, mind a hazai eladások növekedésének köszönhetően. Ezen belül a legnagyobb súlyt (24%) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 17,5%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Mindössze egy alágazatban csökkent a kibocsátás: az igen csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósítás 51%-kal visszaesett.
- A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 9,3, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 16,2%-kal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.
- A kisebb súlyú villamos berendezés gyártása 15,7%-kal nőtt, főleg a villamosmotor-, áramfejlesztő-, valamint az akkumulátorgyártás felfutása eredményeként.
- A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásában folytatódott a növekedés, a termelés 12,3%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit, elsősorban a belföldi értékesítés bővülése miatt, ugyanakkor az export jelentősen visszaesett.
- A gyógyszergyártás – hasonlóan az előző hónaphoz – 10,2%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, mind a hazai, mind a külpiaci eladások csökkentek.
- Az ipari termelés Nyugat-Dunántúlon (6,0%-kal), Észak-Magyarországon (3,4%-kal) és Dél-Alföldön (1,3%-kal) csökkent. A többi régióban 0,6 és 13,6% közötti volumennövekedést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Észak-Alföldön.
- A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,2%-kal kisebb volt a 2020. novemberinél. Az új belföldi rendelések 7,3%-kal nőttek, míg az új exportrendelések 3,7%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány november végén 11,7%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.
2021. január–novemberben az előző év azonos időszakához képest:
- Az ipari termelés 9,9%-kal nőtt. Az összes értékesítés 63%-át adó külpiaci eladások volumene 9,0, a 37%-ot képviselő hazai értékesítésé 11,4%-kal emelkedett.
- Magyarország minden régiójában nőtt a termelés, a legnagyobb mértékben, 21%-kal Pest régióban, a legkevésbé, 4,7%-kal Nyugat-Dunántúlon.
Következő megjelenés: Ipar (második becslés), 2021. december – közzététel: 2022. február 11.