2025 január 01

Mennyivel több kölcsönre lesznek jogosultak a tanárok januártól?

A tegnapi kormányinfón Gulyás Gergely bejelentette, hogy januárban érkezik a pedagógusok következő béremelése. A bruttó fizetésük 670-680 ezer forintról várhatóan bruttó 820 ezer forintra fog emelkedni. Mekkora segítséget jelent ez a változás azoknak a tanároknak, akik lakáshitelt szeretnének felvenni? A Bankmonitor szakértői utánajártak.

A 2024. augusztus 22. tartott kormányinfón Gulyás Gergely beszélt a pedagógusok béremeléséről. A bejelentés alapján a tanárok jelenlegi átlagbére bruttó 670-680 ezer forint körül lehet. Ez a tervek szerint januártól bruttó 820 ezer forintra emelkedhet.

De hogyan érintheti ez a béremelés azokat, akik lakást szeretnének vásárolni és ehhez hitelre is szükségük lenne. Először is érdemes megnézni, hogy ez a bruttó bér mekkora nettó fizetésnek felel meg. A Bankmonitor szakértői ehhez a hrportal.hu oldalon található kalkulátort használták.

lakás építés

Ha nem jogosult kedvezményekre a munkavállaló, akkor a jelenlegi durván 675 ezer forintos bruttó bér nettó 448 875 forintnak felel meg. Míg a januártól várható bruttó 820 ezer forintos fizetés nettó 545 300 forintnak felel meg. Vagyis mintegy 96 ezer forinttal többet vihet haza havonta egy átlagos pedagógus jövőre.

Lakáshitel szempontjából lényeges, hogy a fizetés mekkora részét fordíthatja az adós kölcsöne törlesztésére. A Bankmonitor a számítás során abból indult ki, hogy ez az arány 40%. A kölcsön futamideje 20 év, míg a kamat 6,39%. (A Bankmonitor lakáshitel kalkulátora alapján a pedagógusok ilyen kamat mellett kaphatnak lakáshitelt a jelenlegi átlagfizetésük mellett.)

Lakáshitel kapcsán ennyit jelent

A fenti feltételezések alapján a jelenlegi bérből 179 550 forint mehetne a hitel törlesztésére, ami közel 24,3 millió forint 20 éves futamidejű lakáshitel törlesztésére lenne elég. Januártól a megemelt bérből 218 120 forint mehetne törlesztőrészletre, ami 29,5 millió forint 20 éves futamidejű lakáshitel havi részletének felel meg. Vagyis a pedagógusok a várható béremelés miatt 5,2 millió forinttal több lakáskölcsönt kaphatnak.

Fontos kihangsúlyozni, hogy ez a számítás csak a jövedelem terhelhetőségét vette alapul, a jelzáloghitelekhez azonban szükséges egy megfelelő értékű és állapotú ingatlanfedezet is. Természetesen a jövőben esetleges kamatváltozások befolyásolják az eredményt: ha például emelkednek a kamatok, akkor kevesebb lakáshitelre lenne elég a kérdéses jövedelem.

A kérdéses béremelkedés a diplomás átlagbér várható alakulása alapján lett meghatározva, annak 80-át tenné ki a pedagógusok bére. A diplomás átlagbér jövőre várhatóan bruttó 1 025 000 forint lesz, amivel nettó 36,8 millió forint lakáscélú jelzáloghitel igényelhető. Vagyis egy átlagos diplomás még mindig érdemben jobb hitelfelvételi helyzetben lesz, mint egy tanár. Ettől függetlenül a pedagógusok béremelése érdeminek tekinthető.

Várjanak a tanárok a hiteligényléssel?

Joggal merülhet fel ez a kérdés, de sajnos erre nem lehet egyszerű választ adni. Nem lehet ugyanis pontosan tudni, hogyan fognak alakulni a hitelkamatok és az ingatlanárak az elkövetkező időszakban.

Két dolog azonban egyértelműen kijelenthető:

  • Jövőre megnyílhat a lehetőség azon tanárok számára, akik lakáscéljukat eddig nem tudták megvalósítani, mert a fizetésük túl kevés hitelösszeg felvételét tette lehetővé.
  • Érdemes lehet belevágni azon pedagógusoknak a hitelfelvételbe, akik eddig úgy érezték a törlesztésen felüli jövedelmükből nem biztos, hogy hosszú távon ki tudnak jönni. Feltéve, ha a jövő évre várható béremeléssel az anyagi helyzetük, biztonságuk helyreáll. Ezt azonban alaposan át kell gondolni, mert még az átmeneti túlvállalás is komoly nehézségeket okozhat. 

Képek forrása: Shutterstock