Zuhanórepülésben a forint, kezd nagy lenni a baj
A pénteki nap összességében jelentős megnyugvást hozott mind a nemzetközi, mind a hazai piacra. A befektetői optimizmusnak alapvetően két oka volt; egyrészt már kellett egy korrekció az óriási zuhanások után, másrészt úgy tűnt, a vártnál kevesebb gazdaságot érintő szankciót vet be a nyugat Oroszország ellen. A háborús hírek azonban igen negatívan alakultak a hétvégén, így esésbe váltottak a tőzsdék – és velük a forint is.
Újra itt a kockázatkerülés
A mögöttünk álló hétvégének alapvetően két, az orosz-ukrán háború szempontjából igazán jelentős fejleménye van. Egyrészt úgy tűnik, mégis lekapcsolhatják az orosz bankokat a SWIFT rendszerről, ami jelentős csapást mérne Oroszországra, ugyanakkor negatívan hatna a nyugati világ gazdaságára is. Másrészt az egyre hevesebb harcok mellett olyan információ is napvilágot látott, hogy Fehéroroszország is beszállna a háborúba az oroszok oldalán, ami további eszkalációt okozhat a szomszédunknál.
Mindezek fényében nem túl meglepő a ma reggeli piaci esés. A zuhanásból a forint is kiveszi a részét, sérülékeny devizaként értelemszerűen rosszul érinti a régen nem látott szinten negatív általános tőzsdei hangulat. Rossz hír, hogy a jelenlegi helyzet szerint az egész pénteki erősödését visszaadta a forint, így újra a történelmi mélypontokkal szemez az EUR/HUF kurzus.
Lép az MNB?
Éppen az orosz-ukrán háború kitörésének napján kellett, hogy határozzon az irányadónak számító egyhetes betéti ráta kamatáról a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A jegybank végül az előző hónapban látott 30 bázispontos kamatemelést ismételte meg, így 4,6 %-ra változott az irányadó ráta Magyarországon.
Kérdés, hogy az orosz-ukrán háború által vélhetően kiváltott még nagyobb infláció, vagy a zuhanó forint átírja-e a jegybank monetáris szigorításának gyorsaságát. Az eddigiek alelnöki jelzés szerint ugyanis minden hónapban a szokásos kamatdöntő ülés hetén változtat az irányadó rátán is az MNB; mégis érdemes lesz figyelni most csütörtökön is, hogy a kiemelt helyzet fényében történik-e mégis kamatemelés. A forint szempontjából egyértelműen kulcsfontosságú a háborús szituáció mellett továbbra is a jegybanki politika, így már egy, az MNB felől érkező jelzés is nagy árfolyammozgásokat okozhatna.
https://www.bbc.com/news/business-60521822
https://www.marca.com/en/lifestyle/world-news/2022/02/27/621b351846163f6f058b45b3.html