
Újabb gazdasági adatok érkeznek – GDP, külkereskedelem és turizmus lesz a terítéken
A jövő héten újabb kulcsfontosságú gazdasági adatok érkeznek. Jön a második negyedéves GDP, az ipari termelői árak, a külkereskedelmi mérleg és a turisztikai szálláshelyek teljesítménye. A friss adatok sokat elárulnak majd a magyar gazdaság állapotáról.
Kedden a turizmus áll fókuszban
A turisztikai szálláshelyek forgalmáról jelenik meg részletes statisztika, amely a 2025 első féléves és a júniusi adatokat tartalmazza. Májusban 1,7 millió vendég közel 3,9 millió vendégéjszakát töltött el magyarországi szálláshelyeken. A vendégek száma 3,5 százalékkal, a vendégéjszakáké 1,9 százalékkal emelkedett éves szinten. A belföldi turizmus 3,5 százalékkal, a külföldi vendégek száma pedig 15 százalékkal bővült.
Szerdán érkezik a gazdasági adatok közül a GDP
Szerdán a GDP második negyedévi statisztikáit teszik közzé, és megjelenik a külkereskedelmi forgalom júniusi adata. Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 első negyedévében a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző negyedévhez képest a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint, a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal mérséklődött
A külkereskedelmi mérleg is terítéken lesz. Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet. Az export volumene 3,2 százalékkal, az import 5,4 százalékkal bővült éves összevetésben az előző év azonos időszakához képest.
Az aktívum 739 millió euró volt, de az egyenleg 281 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten.
A kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest, míg az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,6 százalékkal elmaradt a 2025 áprilisitól, az importé pedig 2,0 százalékkal meghaladta azt. Májusban az export értéke 12,2 milliárd euró (4927 milliárd forint), az import pedig 11,5 milliárd euró (4629 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 2,0 százalékkal, az importé 4,8 százalékkal nőtt.
Csütörtökön az ipari infláció lesz a figyelem középpontjában
A gazdasági adatok közül csütörtökön az ipari termelői árak júniusi statisztikáját publikálják. Májusban az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 3,9, az exportértékesítésé 8,3 százalékkal felülmúlták az előző év májusi értékeit. Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni éves szintű gyengülése, valamint az előállítási költségek növekedése okozta a KSH szerint.
Pénteken érkeznek a lakásépítési statisztikák és a BMI-index
Pénteken a lakásépítések és építési engedélyek első féléves adatait ismerteti a KSH. Az idei év első negyedévében 2 704 új lakás épült, ami 2,7 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 5 651 volt, 25 százalékkal több, mint 2024 azonos időszakában.
A gazdasági növekedés hátterében elsősorban a fővárosi nagyértékű beruházások állnak.
Szintén a hét utolsó munkanapján érkezik a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) által kiadott beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke. A BMI szezonálisan kiigazított júniusi értéke 48,9 pontra csökkent a májusi 49,8-es értékről. A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték 1995 óta a hatodik legkisebb e havi érték, de felülmúlja az előző három év június havi értékeinek átlagát. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt zsugorodásról számoltak be.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.