2025 november 12
Tízezer milliárd forint felett van az Erste által kezelt<br>ügyfélvagyon – A lakáshitelek és személyi kölcsönök pörögnek

Tízezer milliárd forint felett van az Erste által kezelt
ügyfélvagyon – A lakáshitelek és személyi kölcsönök pörögnek

Az Erste-csoportnál szeptember végére meghaladta a tízezer milliárd forintot a kezelt ügyfélvagyon. A lakossági betétek és befektetések egy év alatt 15 százalékkal nőttek, és több mint 7 000 milliárd forintra emelkedtek.Lendületesen bővült a lakossági-, valamint a kis- és középvállalati (kkv) hitelezés is. Nőtt a kezelt vagyon, élénkültek a lakossági hitelek és javult az NPL-arány. A bank kihívása a működési költségek kezelése és a vállalati hitelezés fellendítése lesz a következő időszakban.

Az Erste-csoport 2025 első kilenc hónapjára vonatkozó IFRS adatai szerint az üzletmenet stabil maradt.Nőttek a bevételek és az új kihelyezések volumene, így a nem teljesítő hitelek aránya javult. A bank kiemelte a lakossági megtakarítások és a kezelt vagyon bővülést, valamint a lakáshitel- és személyi kölcsönfolyósítások élénkülését – számolt be a bank a helyzetéről a közleményében.

Az üzleti teljesítményben a bevételek nőttek, működési eredmény stabil

Az Erste működési bevételei az év első kilenc hónapjában 5 százalékkal emelkedtek éves bázison. A nettó kamatbevételek 1 százalékkal nőttek, míg a díj- és jutalékbevételek 21 százalékkal bővültek. A működési költségek 11 százalékkal emelkedtek, főként személyi jellegű és adminisztratív kiadások miatt. A működési eredmény 187 milliárd forint, az adózott eredmény 113 milliárd forinttal lett — közel megegyezve az előző évivel.

Hitelállományban dinamikus lakossági növekedés

Az ügyfélhitelek és kötvények állománya szeptember végén 5 százalékkal haladta meg az egy korábbi korábbit. A teljes lakás lakossági hitelállomány 13 százalékkal nőtt, az újonnan kihelyezett hitelek volumene 30 százalékkal, a személyi kölcsönök új folyósítása pedig 59 százalékkal emelkedett éves alapon. Összességében az új finanszírozás volumene 37 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához.

Nem teljesítő hitelek aránya javult — erősödő hitelportfólió-minőség

A nem teljesítő hitelek aránya szeptember végére 1,7 százalékra csökkent az egy korábbi 2,3 százalékról. A nem teljesítő lakossági hitelek aránya 2 százalékra javult 2024 szeptemberben 2,6 százalék, a vállalati hiteleknél pedig 1,3 százalékra esett, ez egy évvel korábban 2 százalék volt. Ezek az adatok a hitelminőség stabilizálódását jelzik.

Kezelt vagyon és befektetések tízezer milliárd fölött

A teljes kezelt ügyfélvagyon szeptember végén meghaladta a 10 000 milliárd forintot. A lakossági befektetések és betétek értéke több mint 7 000 milliárd forint lett, éves növekedésük 15 százalék. A befektetett és kezelt vagyon 17 százalékkal nőtt, és elérte az 5 900 milliárd forintot. A privátbanki üzletág 1 400 milliárd forint vagyont kezelt, az Erste által kezelt befektetési alapok eszközértéke pedig meghaladta a 3 399 milliárd forintot.

Vállalati üzletágban a kötvény- és hitelállomány, KKV‑finanszírozás

A vállalati kötvény- és állomány együttesen 4 százalékkal csökkentett éves bázison, 1 053 milliárd forintot tett ki. Csak az új vállalati kötvények és hitelek volumene 31 százalékkal nőtt. Kiemelkedő a KKV‑szegmens dinamikája. Az új kihelyezés 130 százalékkal haladta meg az előző évit a harmadik negyedév végén.

A kereskedelmi célú ingatlanoknál a folyósítás 26 százalékkal csökkent éves bázison. A nagyvállalatok és önkormányzatok finanszírozása 19 százalékkal elmarad az előző évitől. Ez arra utal, hogy a bank mérsékeltebb nyitást mutat a nagyobb, tőkeköteles projektek terén, hogy mindig a lakossági és KKV-hitelezés felé helyezkedjen el.

Mit jelentenek az adatok az ügyfelek és befektetők számára?

A magas kezelt vagyon és a lakossági megtakarítások bizalmat jeleznek a bank iránt. A hitelportfólió minőségének javulása és az erős új kihelyezési trendek kedvező befektetési üzenetet küldenek. Csak a növekvő működési költségek és a lassuló vállalati kihelyezések kockázati tényezők.

Következő lépések és mire figyeljenek a piacok?

A piacok figyelik majd a bank negyedéves kommunikációját a költségkezelésről, a KKV-portfólió további bővítéséről, valamint a privátbanki és alapkezelési üzletek növekedéséről. Fontos lesz továbbá a hitelminőség további alakulása és az új kihelyezések fenntarthatósága.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál. A cikkben megjelenő információk nyilvános és mindenki számára elérhető adatok alapján kerültek felhasználásra.

Címlapkép forrása: Erste

Oszlányi Gyöngyvér

Oszlányi Gyöngyvér



Oszlányi Gyöngyvér a Tőzsdefórum vezető szerkesztő-újságírója, ahol gazdasági témájú cikkeket ír, hírszerkesztéssel és címlapszerkesztéssel is foglalkozik. Korábban a Médiaworksnél dolgozott újságíróként, és megfordult a Világgazdaság, Magyar Nemzet, Bors, Ripost vagy Metropol oldalain. Tapasztalata kiterjed a gazdasági, kulturális, valamint közösségi hírek szerkesztésére, és szoros kapcsolatban áll a napi gazdasági eseményekkel.Fotósként rendszeresen jelentek meg a sajtóban képei. Rendszeresen vett részt sajtóeseményeken, ahol interjúkat, tudósításokat és beszámolókat készített, sőt videós anyagokat is forgatott, amelyek több milliós nézettséget értek el. Pályafutását művészeti menedzseri és újságírói diplomával kezdte, majd a József Attila Tudományegyetemen szerzett kommunikáció szakos diplomát. Két évig műsorvezetőként dolgozott filmes témájú podcasteken. Újságírói munkája előtt marketingmenedzserként dolgozott nemzetközi reklámügynökségeknél, ahol sikeres reklámkampányokat szervezett és PR területen szerzett tapasztalatokat. Ezen kívül dizájnerként és kulturális menedzserként is több projektben vett rész sikeresen. Gyöngyvér fiatal korában táncművészként dolgozott nemzetközi filmekben szerepelt és modern darabokban működött közre.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.