Rendkívüli Hírek:

2024 november 24

Tetemes a fogyatkozás az exportban és az importban is

855 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet januárban, decemberhez képest az export volumene 15, az importé 17%-kal csökkent.

2021. januárban a kivitel volumene 3,1, a behozatalé 7,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az aktívum 855 millió euró volt, az egyenleg 443 millió euróval javult a 2020. januárihoz mérten. Decemberhez képest az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 3,0%-kal nőtt, az importé 1,8%-kal mérséklődött.

2021. januárban:

  • A kivitel értéke 8,8 milliárd euró (3157 milliárd forint), a behozatalé 7,9 milliárd euró (2851 milliárd forint) volt.

2021. januárban az egy évvel korábbihoz képest:                              

  • Euróban kifejezve az export értéke 5,2, az importé 10%-kal csökkent.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 1,5%-kal nagyobb, a behozatalé 2,4%-kal kisebb lett.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 443 millió euróval javult. (Az aktívum 25 millió euróval nagyobb az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a behozatalban 4,2, a kivitelben 5,5%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,2%-kal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 7,4%-kal gyengült, a dollárral szemben 2,1%-kal erősödött. 
  • gépek és szállítóeszközök januári áron számított kivitele 5,3, behozatala 5,6%-kal mérséklődött. A közúti jármű exportja közel negyedével, importja közel ötödével elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az energiafejlesztő gép és berendezés exportforgalma közel hetedével, importforgalma kismértékben csökkent. Az árufőcsoport importoldali csökkenését nagymértékben ellensúlyozta a híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék forgalomnövekedése, miután több mint tizedével meghaladta a 2020. januárit. Az exportoldali mérsékelt csökkenéshez a villamos gép, készülék és műszer pozitív forgalomváltozása járult hozzá, ami tizedével bővült. Ez az árufőcsoport a teljes export volumenváltozásához a kivitel esetében 2,9, a behozatal esetében 2,8 százalékponttal járult hozzá.
  • feldolgozott termékek exportvolumene 1,8%-kal nagyobb, importvolumene 5,4%-kal kisebb lett. A mindkét oldali forgalomváltozást döntően a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalma, a behozatali oldali csökkenést pedig a műanyag-alapanyag forgalma is befolyásolta. A feldolgozott termékek az exportban az árufőcsoportok közül egyedüliként mérsékelték a teljes forgalom csökkenését (0,6 százalékponttal), az importban ugyanakkor 2,0 százalékponttal növelték a mérséklődés ütemét.
  • Az energiahordozók exportvolumene 3,4, importvolumene 29%-kal kisebb lett az előző év azonos időszakinál. A mindkét oldali volumencsökkenés a kőolaj és kőolajtermék forgalomváltozásával magyarázható, miközben az importban a természetes és mesterséges gáz, az exportban pedig a villamos energia forgalmának csökkenése is meghatározó volt. Az energiahordozók a teljes importcsökkenés ütemét 1,6 százalékponttal növelték.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 5,1, a behozataláé 9,9%-kal csökkent. Ezt mindkét oldalon a hús és húskészítmény forgalomváltozása eredményezte, ezenkívül az importban a zöldségféle és gyümölcs, valamint a gabona és gabonakészítmény forgalmának visszaesése is befolyásolta. Az utóbbi árufőcsoport által realizált volumencsökkenés a teljes forgalom mérséklődéséhez az exportban 0,4, az importban 0,6 százalékponttal járult hozzá.
  • Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 4,1, az onnan érkező behozatalé 9,7%-kal kisebb lett. A termék-külkereskedelmi többlet 331 millió euróval emelkedett, 1,2 milliárd eurót tett ki. Az export 78, az import 71%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
  • Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,2%-kal nagyobb, a behozatalé 0,7%-kal kisebb lett. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 111 millió euróval javult, és 362 millió eurós passzívumot mutatott.