Recesszió szélén állhat a gazdaság
Az Atlanta Fed kedden közzétett frissítésében a GDPNow GDP-követője most mindössze 0,9%-os éves szintű növekedést jelez a második negyedévre. Az év első három hónapjának 1,5%-os visszaesését követően a mutató azt mutatja, hogy a gazdaságnak már nincs sok hátra ahhoz, hogy a sokak által recessziónak tekintett állapotba csússzon. A GDPNow valós időben követi a gazdasági adatokat, és azok alapján előrejelzi, hogy merre tart a gazdaság. A keddi adatok más, nemrégiben közzétett adatokkal együtt azt eredményezték, hogy a modell a június 1-jei 1,3%-os növekedésre vonatkozó becslést 0,9%-os növekedésre vonatkozó új előrejelzésre rontotta.
A személyes fogyasztási kiadások, a bruttó hazai termék közel 70%-áért felelős fogyasztói kiadások mérőszáma a korábbi 4,4%-os becslésről 3,7%-ra csökkent. A bruttó hazai magánberuházások reálértéke is várhatóan 8,5%-kal csökkenti a növekedést a korábbi 8,3%-ról. Ugyanakkor a kereskedelmi kilátások javulása a becslés enyhe javulását eredményezte. Az USA kereskedelmi deficitje globális partnereivel szemben áprilisban 87,1 milliárd dollárra csökkent – ez történelmi mércével mérve még mindig nagy szám, de több mint 20 milliárd dollárral elmarad a márciusi rekordtól. Nettóban a kereskedelem várhatóan 0,13 százalékpontot von le a GDP-ből a második negyedévben, a korábbi -0,25 százalékpontos becsléssel szemben az atlantai Fed szerint.
A recesszióról szóló beszédek idén felgyorsultak a megugró infláció közepette, amely a vállalati profitkilátásokat is rontotta. A Wall Street-en sokan még mindig arra számítanak, hogy a fogyasztói kiadások rugalmassága és a munkahelyek növekedése együttesen tartja távol az Egyesült Államokat a recessziótól. „Jelenleg úgy néz ki, hogy a recesszióról szóló minden beszéd egy 2023-as történet. Nem idei” – mondta Joseph Brusuelas, az RSM tanácsadó cég vezető közgazdásza. „Az üzleti ciklus jövőbeli sokkjaira lenne szükségünk. Az az érzésem, hogy a gazdaság lassulni fog, de csak tényleg vissza a hosszú távú trendszerű 1,8%-os növekedési ütemhez”. Az biztos, hogy bár a két egymást követő negatív GDP-negyedévet gyakran recessziónak tekintik, ez nem feltétlenül igaz.
A National Bureau of Economic Research, a recessziók hivatalos vizsgálója szerint ez a szabály gyakran igaz, de nem mindig. A 2020-as recesszióban például csak egy negyedévben volt negatív a növekedés. Ehelyett az NBER a recessziót úgy definiálja, mint „a gazdasági tevékenység jelentős visszaesését, amely az egész gazdaságra kiterjed, és néhány hónapnál tovább tart”. „Az eljárásaink által azonosított recessziók többsége valóban két vagy több egymást követő negyedévnyi csökkenő reál-GDP-ből áll, de nem mindegyik” – írja az NBER a honlapján. „Ennek több oka is van. Először is, nem kizárólag a reál-GDP-vel azonosítjuk a gazdasági aktivitást, hanem számos mutatót figyelembe veszünk. Másodszor, figyelembe vesszük a gazdasági tevékenység csökkenésének mélységét”.
Az 1947-ig visszanyúló adatok szerint azonban még soha nem volt olyan időszak, amelyben egymást követő negatív növekedési negyedévek ne jártak volna recesszióval. Az inflációs félelmek egyik fő forrása a Federal Reserve, amely kamatemelési ciklusban van, hogy megpróbálja megfékezni az elszabadult inflációt. Jerome Powell elnök a múlt hónapban azt mondta, hogy „jó esélyt lát arra, hogy még a politikai szigorítás ellenére is puha vagy puha leszállást érjünk el”. „Nem lesz könnyű. És persze függhet olyan eseményektől, amelyek nem a mi irányításunk alatt állnak. De a mi feladatunk az, hogy az eszközeinkkel megpróbáljuk elérni ezt az eredményt, és ezt fogjuk tenni” – mondta Powell.
Korábban kedden Janet Yellen pénzügyminiszter egy szenátusi testület előtt azt mondta, hogy „az infláció csökkentésének kell lennie az első számú prioritásunknak”, és megjegyezte, hogy a megélhetési költségek csökkentésére tett kísérletek a gazdaság „erős pozíciójából” indulnak.