Öntsünk tiszta olajat a tartályba! – káosz a kutakon
Káosz uralkodik a magyar kutakon. Mozgalmas héten vagyunk túl, melynek megemésztése még eltarthat egy ideig. Múlt héten a kormány egyik pillanatról a másikra szüntette be a több, mint egy évig fennálló hatósági árakat, a hazai kutakon ugyanis hatalmas pánik alakult ki. Ez mostanra már jócskán enyhült, viszont az üzemanyagárakról ez nem mondható el. Magyarországon a benzin 20 százalékkal, a dízel pedig 32 százalékkal lett drágább az üzemanyag-ársapka eltörlése óta. A beszüntetés okaként a kritikus szintet elérő benzinhiányt és az Oroszország ellen nemrég hatályba lépett EU-s olajembargót említették. Többször is hallhattuk, hogy a szankciók hamarabb kezdték ki az uniós tagállamok gazdaságát, mint az oroszokét. A Telex összehasonlítása szerint azonban az üzemanyag árfolyama ez alól kivételt képez, hiszen bár az olajra is komoly korlátozásokat szabott ki a blokk, főleg a legutóbbi olajár plafonnal, ennek ellenére az ukrajnai háború kitörése óta az unióban a benzin ára átlagosan 1 százalékkal csökkent, míg a dízel ára 11 százalékkal nőtt. Szignifikáns elmozdulásról tehát nem beszélhetünk.
Enyhülés a nyersolajban, örülhetnek az autósok
Az adatokból az tűnik ki, hogy nyáron még nagyon drága volt a benzin és a dízel, mostanra viszont már közel vannak az árak a háború kitörése előtti szintekhez, csak úgy, mint a nyersolaj piacán. A 130 dolláros hordónkénti értékek után mostanra már a 75-ös szintre szálltak vissza. Bár a mostani hetet egy jelentősebb 3 százalékos emelkedéssel kezdte, ez valószínűleg még nem jelenti a medvepiac végét. Egyelőre azt látjuk, hogy a Fed agresszív politikája és a recessziós félelmek elnyomják a G7-ek által bevezetett szankciók hatását, amelyek bevezetésénél alapból vigyáztak arra, hogy ne hajtsa fel a nyersolaj értékét.
A hétfői emelkedés azután jött, hogy a világ legnagyobb olajimportőre enyhített a szigorú korlátozásokon. Ez a keresleti kilátások erősödését jelentheti. Erős mozgatórugók feszülnek egymásnak, ezért továbbra is jelentős volatilitással számolhatunk. Az elmozdulások bár késleltetve, de a hazai üzemanyagárakban is megjelenhetnek majd.
Forrás: penzcentrum.hu
Címlapkép: Shutterstock