2024 szeptember 09

Olajárak szabadesése – lehet ebből 500 forintos benzin? 

A hétfői nap sötét fejezetként fog bevonulni a történelemkönyvekbe, mivel világszerte meredek tőzsdei eséseket figyelhettünk meg, amelyek több tényező együttes hatása idézett elő. A globális piacon uralkodó pánikot elsősorban viszont az amerikai gazdaság jelentős lassulása váltotta ki. Az autósok számára azonban van egy kedvező fejlemény, hiszen az olajpiac sem maradt ki a szórásból. A Brent típusú olaj árfolyama a hétfői kereskedés során több mint fél éve nem látott mélypontra süllyedt. Felvetődik a kérdés: vajon jelenti-e ez az áttörést a magyarországi üzemanyagárak terén? Elég lesz ez ahhoz, hogy beessünk végre a kritikus 600 forintos üzemanyagárak alá, és milyen közel állunk az 500 forintos üzemanyagárakhoz? 

Vérengzés a piacokon – innen már nincs visszaút? 

A magyarországi üzemanyagárakra talán legnagyobb hatással bíró olajárak az utóbbi egy hónapban hatalmas veszteségeket jegyeztek fel. Július 5-én a Brent típusú olaj hordónként még 88 dollárba került, a hétfői pánik alatt azonban egészen 75 dollárig zuhant. Bár a nap végére a veszteségek egy részét visszaszerezte, több mint fél éve nem látott mélyponton zárta a kereskedést. Ezek a mozgások azonban csak késleltetve jelennek meg a kutakon. Nem meglepő tehát, hogy a mai napon még nem számíthatunk nagyobb elmozdulásra. A holtankoljak.hu jelentése szerint a 95-ös benzin beszerzési ára a hét elején nem változik, a gázolajé viszont a mai napon bruttó 4 forinttal csökken. A jelentős mértékben csökkenő olajárak azonban arra engednek következtetni, hogy a hét második felében még érhetnek minket meglepetések.  

Benzin – várakozáson aluli amerikai adatok, jöhet a rendkívüli kamatcsökkentés? 

A hazai üzemanyagárak alakulásában fontos szerepet játszik az USD/HUF keresztárfolyam is. A dollár index hétfőn jelentős veszteséget szenvedett el, ezzel esélyt adva a forintnak, amelynek sikerült is az USD/HUF keresztárfolyamot elmozdítania. A 366 forintos napi csúcsról a 361-es szinting süllyedtünk. A pénteki adatok voltak az események katalizátorai. Az amerikai munkaerőpiacon régóta várt jelentős változás történt. A júliusi munkaerőpiaci jelentés szerint a nem mezőgazdasági szektorban mindössze 114,000 új munkahely jött létre, ami 2020 decembere óta mért második legalacsonyabb növekedés. Ez miatt pedig a Federal Reserve akár még a szeptemberi szokásos értekezlete előtt megkezdheti a kamatcsökkentést.  

Címlapkép forrása: Shutterstock 

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!