2025 január 11

Ha Mészáros és Csányi összefog – szerinted mennyi húszezresük van?

Idén is megérkezett A 100 leggazdagabb magyar című kiadvány. Brutálisan nőtt a leggazdagabb magyarok vagyona a tavalyi évben, a közel 1432 milliárdos növekedés még a magas inflációt figyelembe véve is igen látványos. A leggazdagabb magyar Mészáros Lőrinc, őt követi Csányi Sándor OTP-vezér, illetve Felcsuti Zsolt.

Milliárdok nyomában – ennyit birtokolnak a leggazdagabb magyarok

A kiadvány szerint Mészáros Lőrinc nagyvállalkozónak, a tőzsdén is jegyzett OPUS Global Nyrt. legnagyobb részvényesének vagyona 660 milliárd forint körül lehet. Jelentős növekedés ez a megelőző évi 480 milliárdhoz képest. Csányi Sándor, a listát sokáig vezető OTP elnök-vezérigazgató egy év alatt 420 milliárdról 610 milliárdra növelte a vagyonát. Felcsuti Zsolt, az MPF Holding többségi tulajdonosa sem panaszkodhat, immár 460 milliárdra rúg a vagyona – egy év alatt 115 milliárdos növekedés ez.

A kiadvány szerkesztői elkészítették a legbefolyásosabb magyarok listáját is, amelyet ismét Orbán Viktor miniszterelnök vezet. A második helyen a már említett bankvezér Csányi Sándor áll, szintén hagyományos módon. A harmadik dobogós Rogán Antal, míg a negyedik helyezett Mészáros Lőrincet Pintér Sándor belügyminiszter követi a listán.

Óriási pénzhegyek

Hogy jobban érzékelhető legyen, érdemes megnézni, hogy mekkora készpénz mennyiséget jelentene a leggazdagabbak vagyona. Természetesen mindez elméleti feltevés, hiszen a leggazdagabbak vagyonának döntő részét cégrészesedések, ingatlanok, értékpapírok teszik ki. Az első két helyezett Mészáros és Csányi összesen 1270 milliárd felett diszponálhat a lista szerint. A hatalmas összeg összesen 63,5 millió darab húszezer forintos bankjegyet jelent. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) oldala szerint a húszezresek 154 milliméter. Ha egymás mellé teszünk 63,5 millió darab húszezrest, az egy 9779 kilométer hosszú sort adna ki. Mindez majdnem 8-szor kiadná a Budapest-Párizs távolságot légvonalban – nem kis összegről van tehát szó, annak ellenére, hogy egy ország gazdaságához, költségvetéséhez képest még lényegében a leggazdagabbak vagyona is aprópénznek számít.