2024 november 15

Költségvetés – elfogadták a honatyák, mi áll benne?

Az Országgyűlés a pénteki ülésén elfogadta Magyarország 2024-re vonatkozó központi költségvetését. Hosszú út és sok módosítás vezetett idáig, végül a képviselők döntő többsége a költségvetés elfogadása mellett szavazott. Pecsét került tehát rá, hogy mit vár a kormány jövőre a magyar gazdaságtól.

Növekedés, infláció – ezzel számol a költségvetés

A 2023-asnál jóval szebb makrogazdasági környezet rajzolódik ki a pénteken elfogadott költségvetésből. A 121 igen szavazattal, 44 nem szavazat ellenében jóváhagyott dokumentum szerint ugyanis a GDP 4 %-kal nőhet jövőre, a költségvetési hiány pedig 3 % alatt, 2,9 %-on állhat meg 2024-ben. Jóval kisebb hiánnyal és jóval szebben teljesítő gazdasággal számol tehát a kabinet a következő évre vonatkozóan. Még izgalmasabb lehet az inflációra vonatkozó várakozás, jövőre mindösszesen 6 %-os pénzromlást vár a kormány. A mai inflációs adat bizakodásra adhat okot e tekintetben, de kétségtelenül sok tényező alakíthatja még jövőre is az inflációs pályát. Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy a 2024-es átlagos infláció is messze felülmúlhatja a jegybank által célként kitűzött 3 % +- 1 %-os sávot. Az államadósság a GDP 66,7 %-a lehet 2024 végére, elszálló államadósságra tehát nem kell készülnünk, éppen ellenkezőleg.

A fenti hatásokkal számolva jövőre 40755 milliárdos kiadással, és 38240 milliárdos bevétellel számol a kormányt, a hiány így előreláthatólag 2514 milliárd forintot tehet ki. Fontos tudni, hogy kicsi az esély a számok pontos teljesítésére, illetve a költségvetés módosítására is sor szokott kerülni a makrogazdasági változók módosulásának tükrében. A piacok számára így is érdekes lehet azonban, hogy mivel számol a kormány –  a forint megítélését például nagyban befolyásolhatja mind a várható makrogazdasági helyzet, mind a költségvetési stabilitás kérdése.