2025 május 23

Kevés adó a cégeknek, sok teher a vásárlóknak – A magyar adózási modell kilóg a sorból

Európa legalacsonyabb társasági adója, a legmagasabb áfa és a legnagyobb családi adókedvezmények jellemzi Magyarország adórendszerét. A Forvis Mazars friss jelentése szerint ez a modell egyszerre lehet áldás és kihívás a befektetők számára. Itt a friss régiós adókalauz.

Magyarország különutas adóparadicsom? Alacsony nyereségadó, magas áfa

Alacsony társasági adó, kiugróan magas áfa, egyedülálló családi kedvezmények – ezekben a mutatókban Magyarország továbbra is egyedülálló kivétel a régióban. . Magyarország 9 százalékos társasági adókulcsa továbbra is a legalacsonyabb nemcsak a közép- és kelet-európai régióban, hanem egész Európában. Ezzel szemben a 27 százalékos áfakulcs a legmagasabb az EU-ban, és jóval meghaladja a régiós 20 százalék körüli átlagot.

Ez a kettős modell, a vállalkozásbarát nyereségadózás és fogyasztásra épített adóbehajtás a  lehetőséget ad a cégeknek, hogy nyereségüket megtartsák és újra befektessék, ugyanakkor a végfogyasztók viselik a nagyobb adóterhet – jelent meg a Forvis Mazars közleményében A  legfrissebb, 25 országot vizsgáló adókalauza szerint hazánk adópolitikája egyszerre kínál lehetőségeket és rejteget kockázatokat.

Magyarország éllovas a családi kedvezmények terén

A tanulmány kiemeli, Magyarországon az adóék, azaz a teljes munkaerőköltség államhoz kerülő része a gyermektelen munkavállalóknál 41 százalék, ami megfelel a régiós átlagnak ahol ez a szám 38 százalék. Ám háromgyermekes családoknál ez az érték 23 százalékra esik, ami a második legalacsonyabb a vizsgált országok közül és csak Bulgária előzi meg Magyarországot.

Ez a családbarát adópolitika jelentősen növeli Magyarország vonzerejét a munkavállalók és családosok számára.

Egyedi megoldások, nincs forrásadó és már működik a globális minimumadó

Magyarország különlegessége, hogy nem alkalmaz forrásadót, és a régióban az elsők között vezette be az OECD által kezdeményezett globális minimumadót (Pillar II), amely a 750 millió eurónál nagyobb árbevételű multinacionális cégeket érinti. Ennek értelmében kiegészítő adót kell fizetni, ha az effektív adókulcs 15 százalékalatt marad.

H. Nagy Dániel, a Forvis Mazars partnere szerint ez különösen érdekes fejlemény, mivel az USA, Kína és India már kihátrált a globális minimumadó bevezetéséből, így a nemzetközi jövője kérdéses.

Továbbra is nagyok a bérkülönbségek a régióban

A jelentés alapján a KKE-régióban az átlagos infláció tavaly 4 százalék volt, miközben a minimálbér 9 százalékkal, a bruttó átlagbér pedig 8 százalékkal emelkedett. A fizetésekben viszont továbbra is jelentős különbségek mutatkoznak. Ausztriában és Németországban 1,6 millió Ft feletti bruttó átlagbér. Ezzel szemben Magyarországon 700 ezer Ft átlagbér és 280 ezer Ft a minimálbér. Ennél alacsonyabb szinten van Ukrajna, Moldova, Koszovó, Albánia. Ezekben az országokban 400 ezer Ft alatti átlagbér.

Címlapkép forrása: Shutterstock