2024 november 15

Karrierlépést jelenthetnek a szakirányú továbbképzések

Az elmúlt években egyre népszerűbbek a szakirányú továbbképzések, azaz azok a szakképesítés megszerzésére irányuló, a meglévőnél magasabb szintű felsőfokú végzettséget nem biztosító képzések, amelyekre alap- vagy mesterképzés elvégzése után lehet jelentkezni. 2020-ban azok is megkapták a diplomáikat, akiknek csak a nyelvvizsga hiányzott a papír megszerzéséhez, ami tavaly a szakirányú továbbképzések területén 80 százalékos, hirtelen ugrást eredményezett a jelentkezések számában. A Budapesti Metropolitan Egyetem azonban az eddigi jelentkezési adatok alapján idén is 10-15 százalékos emelkedésre számít 2019 azonos időszakához képest.

A szakirányú továbbképzések jellemzően egy-egy speciális szakterületre fókuszálnak: az oktatási kínálatban találunk például protokoll szaktanácsadó, business és team coach, stratégiai marketing, szervezetfejlesztési tanácsadó vagy tipográfus képzést, és ebben a kategóriában találjuk az egy-egy szakterületre – IT, marketing, PR, turnaround – specializálódott, vezetői készségeket erősítő executive MBA képzéseket is. „Ezek a 2-3 féléves képzések kiváló lehetőséget adnak a karrierlépésre, a szakmai tudás bővítésére, vagy az egy-egy szakterületen való elmélyülésre, de akár a karrierváltásra is” – mondta el Szittné Csányi Krisztina, a Budapesti Metropolitan Egyetem Szakirányú Továbbképzési Központjának vezetője. „A már gyakorló szakemberek azért szeretik ezt a formátumot, mert a péntek délutáni vagy szombati oktatással munka mellett is könnyen elvégezhetik a kurzusokat.”

A szakirányú továbbképzések sajátossága, hogy a gyakorlaton van a hangsúly: a hallgatók valós projektekben, illetve tréning és coaching szituációban szerezhetnek hasznos, a szakterületükre azonnal átültethető tudást. Sok esetben a résztvevők saját szakmai kihívásaikon dolgoznak, így gyakorlatilag a mindennapi munkájukhoz kaphatnak támogatást és új megközelítést.

A Budapesti Metropolitan Egyetem szakirányú továbbképzéseire az érdeklődők szeptember 10-ig adhatják le jelentkezésüket az intézmény weboldalán. A szeptember 2-i nyílt napon a képzések szakvezetőitől, oktatóitól, hallgatóitó és a mentoroktól személyesen is kérdezhetnek a leendő hallgatók.

Az egyetemen a gyakorlatcentrikus képzésekhez karriercoaching-szolgáltatás társul, amit az ún. portfólió alapú képzési módszer – myBRAND – is támogat. Ennek lényege, hogy a hallgatók a képzés ideje alatt önállóan, vagy karriercoach támogatásával saját portfólióba gyűjtik eredményeiket és munkáikat, valamint folyamatosan monitorozzák készségeik fejlődését. A szakirányú továbbképzés így nem csak plusz gyakorlati tudást, de magasabb szintű szakmai önismeretet is ad – mindehhez pedig a Metropolitan szeptember 1-től saját fejlesztésű szoftvert is kínál.