2025 május 25

Kamatdöntés, külker, turizmus – Sűrű hetük lesz a gazdasági hírek figyelőinek

Kamatdöntésre készül a Magyar Nemzeti Bank, miközben a KSH a héten a szálláshelyek forgalmáról, az ipari termelői árakról és a külkereskedelmi adatokról is részletes statisztikákat közöl. Több kulcsfontosságú gazdasági mutató is érkezik.

Fontos gazdasági adatok jönnek a jövő héten

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa május utolsó hetének keddi ülésén ismét napirendre veszi az alapkamat sorsát. Áprilisban a testület nem változtatott: az alapkamat 6,50 százalékon, a kamatfolyosó szélei pedig 5,50 és 7,50 százalékon maradtak. A jegybank legutóbb 2023 szeptemberében csökkentette az alapkamatot 25 bázisponttal.

Turizmus adatai is jönnek az áprilisi szálláshelyi statisztikák

Szerdán a KSH a szálláshelyek áprilisi forgalmának adatait publikálja. Márciusban 1,1 millió vendég összesen közel 2,7 millió vendégéjszakát töltött el magyarországi szálláshelyeken. A húsvéti hosszú hétvége idén áprilisra esett, míg a március 15-e nem kapcsolódott többnapos pihenőhöz, így a márciusi forgalom éves összevetésben csökkent.

Az első negyedévben a belföldi vendégek száma 0,7 százalékkal, míg a külföldieké 16 százalékkal nőtt 2023 azonos időszakához képest.

Csütörtökön jön a külkereskedelmi jelentés

A KSH csütörtökön közli az áprilisi külkereskedelmi statisztikákat. Márciusban az export volumene 5,0, az importé 6,4 százalékkal emelkedett éves alapon. Az egyenleg 1,8 milliárd eurós aktívumot mutatott, ami 173 millió eurós javulás a tavalyi év azonos időszakához képest.

Ugyanakkor havi alapon az export 0,3 százalékkal csökkent, míg az import 2,1 százalékkal nőtt. Az export értéke 13,4 milliárd euró, az importé 11,6 milliárd euró volt.

Pénteken jönnek az ipari árak és a szolgáltatás-külker adatai

A gazdasági hírek közül a hét utolsó napján az ipari termelői árak áprilisi statisztikái mellett a szolgáltatások első negyedéves külkereskedelmi adatai is napvilágot látnak. Márciusban az ipari termelői árak éves szinten 7,3 százalékkal emelkedtek. A belföldi értékesítési árak 4,7, az exportértékesítési árak 8,6 százalékkal haladták meg a tavaly márciusi szintet.

A havi szintű változás viszont csökkenést mutatott. Összességében 0,7 százalékkal estek vissza az ipari árak. A háttérben elsősorban a forint euróval szembeni gyengülése és a költségek növekedése állt.

A szolgáltatásexport 2023 negyedik negyedévéhez képest 11, az import 4,9 százalékkal csökkent – az egyenleg így 819 millió euróval romlott, de még így is 2,7 milliárd eurós aktívumot mutatott.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Shutterstock