Durva adat érkezett – mi vár így a hazai iparra?
Ma reggel közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az áprilisi ipari termelési adatot Magyarországra vonatkozóan. Az elemzői várakozásoknál jóval nagyobb mértékben csökkent havi és éves összehasonlításban is a hazai ipar teljesítménye, ami rossz hír a GDP alakulásának szempontjából is.
-5,8 % éves szinten
A KSH adatai szerint áprilisban az ipari termelés munkanaphatással igazított volumene 5,8 %-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője közleményében jelezte: ők mindösszesen 1,1 %-os visszaesést vártak. Az adat tehát komoly negatív meglepetéssel szolgált az elemzői közeg számára is, ez rámutat az ipari termelés megbecslésének nehézségére is.
Bár részletes adatok még nem állnak rendelkezésre, a KSH közleményéből tudhatjuk, hogy a járműgyártás és a villamos berendezés gyártás volt képes növekvő kibocsátásra, a többi alág esetében visszaesést mértek a statisztikusok 2022 áprilisához képest. Érdemes lesz majd a részletes alábontást is megvizsgálni, kiderülhet ugyanis, hogy mely ágak húzzák vissza leginkább a hazai ipar teljesítményét az igen változó gazdasági környezetben.
Mi lesz a recesszióval?
Az Erste elemzője a tegnapi kiskereskedelmi adatra, valamint a mai ipari termelési adatra reflektálva megjegyezte, hogy kérdés lehet, hogy a második negyedévben siker-e felemelkedni a három negyedév óta tartó technikai recesszióból. Valószínűleg ez lehet a leginkább érdekes kérdés a gazdaságpolitika, és a monetáris politika számára is. Úgy kellene ugyanis letörni a még mindig nagyon magas inflációt, hogy közben a gazdaság ne szenvedjen el jelentős visszaesést. Ez pedig nehezebbé válhat, ha a gazdaság állapotát jelző mutatók (mint az előbb említett kiskereskedelmi forgalom, ipari termelés) inkább negatív meglepetéseket okoznak.
Címlapkép forrása: Shutterstock