2024 november 15

Inflációs félelmek a lakosságban és a tőzsdén

Egyre többet hallhatunk arról, hogy jelentős áremelkedés várható az alapvető élelmiszerek árában is. Nemcsak Magyarországon van inflációs aggodalom: a tőzsdék szempontjából is érdekes, hogy hogyan alakul az árszínvonal. Nézzük, miért ilyen fontos az infláció és miért nem feltétlenül baj a jelenléte!

Infláció és tőzsde

Mint azt tudjuk, az infláció az árszínvonal emelkedését jellemzi. Egy bizonyos fogyasztói kosár alapján számítják ki a statisztikusok, hogy átlagosan milyen mértékben növekedtek az árak az adott időszakban. Az inflációt ugyanakkor nem csupán az átlag vásárló követi figyelemmel, és nem csupán őt érinti. Nagyon magasra ugró infláció esetén ugyanis a jegybanknak lépnie kell. Ennek oka, hogy a túl gyors ütemű drágulás következménye lehet az, hogy kiszámíthatatlanná válik a gazdasági élet, nagyon megemelkednek az emberek megélhetési költségei, és inflációs spirál alakul ki.

Ilyenkor a központi bank alapvetően kamatot emelhet. A kamatszint megemelkedése ugyanis a megtakarításokat ösztönzi, és visszafogja ezáltal a fogyasztás és hitelfelvétel miatt túlpörgött gazdaságot. Márpedig a gazdaság visszafogása nem jó hír a tőzsdék számára, ahogy az sem, hogy az emelkedett kamatok miatt a részvénybefektetéseknek alternatívája keletkezik. Látható tehát, hogy miért figyelik árgus szemekkel az inflációs adatokat a tőkepiaci szereplők.

Nem gond, ha van infláció

Amíg azonban nem emelkedik túl magasra az infláció (általában a 2 % körüli szintet tartják éves alapon megfelelőnek), addig nem avatkozik közbe a jegybank. Ennek oka, hogy az infláció kis mértékben tulajdonképpen nagyon hasznos. A fogyasztókat fogyasztásra ösztönzi, nem halasztják el kiadásaikat, míg a vállalatok a beruházásaikat pörgetik fel. Magas infláció (és alacsony kamatok) mellett nem éri meg takarékoskodni annyira, nem éri meg várni egy évet a laptop megvásárlására-értelemszerű, hogy pörög ezáltal a gazdaság.

Persze ez nem biztos, hogy vigasztal minket, ha az emelkedő árakat látjuk. Ugyanakkor jó hír, hogy az emelkedő árakat általában emelkedő bérek követik. Ha a bérek emelkednek, akkor viszont megint csak több lesz a fogyasztás, ami miatt megint emelkednek a bérek. Ez már a keresleti oldalon kialakuló inflációs spirál-ez az a szint, amit már meg kell akadályoznia a jegybankoknak a fentebbi intézkedésekkel. Amíg ez nem következik be, addig viszont inkább jótékony az enyhe infláció jelenléte, ha nem is mindig érezzük így.