Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 23

Inflációban listavezetők vagyunk – nehéz helyzetben a régió

Vegyes híreket közölt a Vienna Institute for International Economic Studies gazdaságkutató intézet, amely Közép-, Kelet- és Délkelet-Európára specializálódott. A közép-, kelet- európai régió országai az orosz-ukrán háború okozta gazdasági sokkok többségével közelről találkozhattak. Az idei évre a régió növekedése várhatóan kissé felgyorsul, és év végére az infláció is valamelyest csökkenhet. 2023 folyamán azonban a négy közép-kelet-európai ország – Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia – rengeteg nehéz döntéssel, valamint összetett és bizonytalan globális és regionális helyzettel kell majd, hogy szembenézzen.

(www.shutterstock.com)

Bár az inflációs nyomás már szinte egész Európában tetőzött, Magyarországon még januárban is gyorsult a pénzromlás mértéke. Az inflációra a térségben komoly hatással voltak a gázárak. A viszonylag enyhe téli időjárás, amely csökkentette a lakossági fűtési célú gázfelhasználást, illetve a kormányok által bevezetett intézkedések oda vezettek, hogy az unió sikeresen átvészelte a téli időszak nagy részét. Mostanra az irányadónak számító Dutch TTF árfolyama is durván bezuhant. Bár továbbra is a megszokott értéknek majd háromszorosát fizetjük érte, a rezsidémon árnyéka egyre jobban kezd elhalványulni. Februárra fordulva az európai gáztárolók töltöttsége túlszárnyalja a 70 százalékot. Emlékeztetőül, az év ezen időszakában átlagosan 45 százalékos telítettséggel találkozhattunk.

A gázárak enyhültek, Magyarországot viszont még mindig jelentős inflációs nyomás fenyegeti

A régió gazdasági sorsa erősen függ attól, hogy az EU nyugati partnerei hogyan birkóznak meg az emelkedő árakkal és a magas kamatlábakkal. A Capital Economics szerint, amely egy független gazdaságkutató vállalkozás Londonban, a közép-, kelet-európai infláció a jelenlegi 15 százalékról 20 százalékra emelkedhet 2023 második vagy harmadik negyedévében. Az, hogy mennyire jól navigálnak ezen országok kormányai és a központi bankok a kettős és gyakran ellentmondásos igények között – hogy elkerüljék a recessziót, miközben tompítják az inflációt – fogja meghatározni, hogy a közép-, kelet-európai országok milyen jól teljesítenek 2023-ban és azon túl.

(www.shutterstock.com)

Magyarországon a várt 25 százalékos emelkedéshez képest nagyobb, 25,7 százalékos volt az infláció januárban. Az Allianz számításai szerint 2023 év végére Magyarország hozza az egyik legrosszabb teljesítményt. Az infláció gyorsabban csökken Csehországban és Romániában, ahol 5, illetve 6,5 százalék lehet majd 2023 végén. Lengyelországban 7,5-öt, míg Magyarországon 9 százalékos inflációt prognosztizálnak.

Forrás: dw.com; portfolio.hu

Címlapkép: Shutterstock