2025 január 12

Hiteleink fixesítésére sarkall az Erste Bank

Az utóbbi időben a megugró infláció és az emelkedő kamatkörnyezet hatására ugyan nőtt az igény a hitelek hosszú kamatperiódusú kölcsönre cserélése iránt, az éven belül változó kamatozású jelzáloghitelek aránya azonban továbbra is magas, mintegy 40 százalék. Az Erste Bank januárban levelet küldött azon ügyfeleinek, akik rövid, éven belül változó kamatozású jelzáloghitelt törlesztenek. A pénzintézet ebben felhívja a figyelmet a kamatkockázatra, és hogy az érintetteknek érdemes a kölcsönt hosszú kamatperiódusú hitelre cserélni, vagyis fixesíteni.

Az ügyfelek személyre szóló tájékoztatást kapnak kölcsönük jelenlegi kondíciójáról, az esetleges kamatváltozás hatásáról (1, 3 vagy 5 százalékos kamatemelés esetén), valamint megismerhetik az esetleges szerződésmódosítás hatását, ha – a jelenlegi kamatozási mód helyett – 5 éves, vagy 10 éves kamatrögzítés mellett döntenek – mondta el Szabó Alexandra, az Erste Bank lakossági jelzálog és babaváró hitel termékmenedzsment területének vezetője.

Az elmúlt hónapokban tapasztalt, valamint a következő időszakra várt, jelentősen emelkedő kamatkörnyezet kedvezőtlen hatással van a hitelekre: az érintett kölcsönök kamata követi a piaci emelkedést és ezzel nő a törlesztőrészlet összege is. A rövid kamatperiódusú hiteleknél a változás sokkal gyakrabban és erősebben érezteti a hatását. Az Erste most – a kamatstopról szóló kormányrendeletben előírt feltételeknek megfelelően – azon piaci alapú jelzáloghitelek esetében küldött levelet, melyeket még 2015. február 1. előtt kötöttek, és a hátralévő futamidő még legalább 10 év.

A fixesítéshez a hitel devizanemének jelenleg forintnak kell lennie, nem lehet 90 napot meghaladó késedelem a törlesztésben, nem állhat átmeneti időszakra szóló fizetéskönnyítés alatt. Az áttéréshez a bank egyszerűsített folyamatot biztosít, amelyet ügyfeleik bármelyik bankfiókukban el tudnak indítani. A januárban kiküldött, személyre szóló ajánlatok március 18-ig érvényesek, ugyanakkor az ügyfeleknek a határidőt követően is bármikor lehetőségük van fixesíteni hitelüket – de várhatóan már más kamatajánlatok mellett.

Nem ez az első alkalom, hogy az Erste a rövid kamatozás kockázataira hívja fel figyelmet, a bank évek óta (legutóbb tavaly októberben) tájékoztatja levélben, valamint a George Weben keresztül az érintetteket a hitelkamatok rögzítésének előnyeiről. A korábbi tapasztalatok szerint leginkább a 6 havi kamatperiódusú ügyletek fixesítését igénylik az ügyfelek, jellemzően 10 évre, s bár az elmúlt évben a magasabb infláció, illetve az emelkedő kamatkörnyezet hatására az igények száma nőtt valamelyest, a fixesítések aránya továbbra sem jelentős.

Az éven belüli kamatperiódussal rendelkező piaci kamatozású jelzáloghitelek aránya jelenleg mintegy 40 százalék. (Ennek oka elsősorban a korábbi devizahitelek forintosítása, mivel a jogszabály a 3 havi BUBOR-hoz kötötte az átalakított kölcsönök kamatát.) Ez a szám ugyanakkor folyamatosan csökken, köszönhetően a jelenleg forgalmazott hosszú kamatperiódusú és fix kamatozású termékeknek, valamint a fixesítés lehetőségének, továbbá az állomány természetes fogyásának – tette hozzá Szabó Alexandra.