2025 január 11

Építőipar – érződik a válság hatása

Ma közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a hazai építőipar márciusi teljesítményére vonatkozó adatokat. Ahogyan az várható volt, jelentős az iparág visszaesése az előző évi adatokhoz képest. Mindez úgy következett be, hogy jelentős drágulással kell szembenéznünk az építőipari árak tekintetében.

Itt a válság, itt van újra

A KSH adatai szerint a teljesítmény visszaesése éves bázison elérte a 9,8 %-ot. A majdnem két számjegyű csökkenést jelentő adat jól rávilágít az építőipar ciklikusságára, annak az összgazdasági folyamatoktól való erős függésére. Hagyományosan elmondható ugyanis, hogy az építőipar hol elképesztően jó teljesítményre képes a gazdaság összes többi ágát felülmúlva, hol pedig a visszaesést vezeti. Most utóbbiról van szó. Nem lepődhetünk meg tehát rajta, hogy a magas infláció által sújtott, növekedés helyett inkább stagnálással vagy enyhe gazdasági visszaeséssel jellemezhető környezetben nem muzsikál jól az iparág.

A 2023 februári teljesítményhez képest is visszaesést láthatunk, havi szinten 1,2 % volt a statisztikusok által mért csökkenés. Az épületek építése csökkent nagyot éves szinten, 13,2 %-kal, míg az egyéb építmények esetében nem túl nagy, 1,6 %-os csökkenést mértek. Az építőipar visszaesése a megkötött új szerződések esetében is érzékelhető, idén márciusban 31,8 %-kal kevesebb ilyen szerződés született, mint egy évvel korábban.

Építőipar – az árak növekednek

Az iparág esése ellenére – vagy éppen részben egymással kölcsönhatásban – nagyot nőttek az építőipari termelői árak. Egy év alatt 24,1 %-os a növekedés, nagyjából leköveti tehát az inflációt a drágulás ebben az iparágban is. Márciusban ugyanis a KSH által mért fogyasztói infláció 24 %-os volt, valóban nincs tehát nagy különbség a két adat között. A továbbiakban is leginkább az építőipari teljesítményt, valamint a termelői árak változását lesz érdemes követni. Ha az építőipar kifelé jönne válságából, az valószínűleg igencsak jót jelezne a gazdaság egészére nézve is.