2025 január 15

Emelkedő kamatok jöhetnek nehéz következményekkel

Majdnem pontosan 1 évvel ezelőtt kezdte el monetáris szigorítás a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A gyökeresen új irányt vevő jegybanki politika célja már akkor is az infláció letörése volt, holott közel nem volt akkora ütemű a pénzromlás, mint most. Akkor még 1 % alatti, ma már 7,75 %-os irányadó rátáról beszélhetünk, 13 éves csúcson tehát a kamatszint Magyarországon. A következmények tárháza színes, vannak köztük aggasztók is.

Másképp nem lehet

A jegybankok célja általában véve az árstabilitás elérése és annak fenntartása. Ehhez a legtöbb központi bank egy célsávot is rendel, az MNB 3 %+-1 %-os év/év alapú inflációt tart elfogadhatónak. Ettől már tavaly ilyenkor is viszonylag messze voltunk, a legutóbbi, májusi inflációs adat pedig már 10,4 %-os pénzromlásról tesz tanúbizonyságot. Nem volt tehát elkerülhető a monetáris szigorítás Magyarországon, és valószínűleg még jó pár hónapig tovább is nő az irányadó ráta.

Az infláció leküzdése most a prioritás a jegybank számára (www.shutterstock.com)

Mindez a hitelfelvétel költségeinek emelkedésén, a gazdaság hűtésén keresztül az infláció csökkenését hozza. Még akkor is így van, ha jelenleg ezt nem látjuk; képzeljük csak el, hogy a jegybank lépései nélkül milyen árszínvonal emelkedés lenne! A küzdelem tehát hosszú és nehéz egy ennyi oldalról fűtött inflációs nyomás ellen, de kétségtelenül az ismert leghatékonyabb eszköz a kamatemelés.

Nemcsak jó oldala van

Bármennyire is szeretné mindenki, hogy mielőbb eltűnjön a folyamatos áremelkedés, a szigorú monetáris politikának ára is van. Azzal, hogy nőnek a kamatok, drágább lesz hitelhez jutni, és az MNB egyéb eszközökön keresztül is csökkenti a gazdaságban lévő pénz mennyiségét. Így kevesebb beruházással számolhatunk, illetve a lakosság is nagyobb részt lesz kénytelen áldozni a jövedelméből a hiteleinek kamatterhére. A gazdaságot tehát jelentősen visszafogja az ilyen mértékű és tempójú szigorítás, aminek következményeit mind a lakossági, mind a vállalati szektor megérzi. A Fed által az USA-ban kitűzött „puha landolás” (azaz az infláció letörése jelentős gazdasági visszaesés nélkül) tehát az MNB számára is cél lehet hazai viszonylatban. A következő évek gazdasági folyamatait jelentősen meghatározhatja ennek sikere.