Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 21

Elszabaduló infláció, zuhanó forint – léphet a jegybank?

Nagyon turbulens piaci folyamatok korát éljük, mióta múlt csütörtökön Oroszország megtámadta Ukrajnát. A hadmozdulat gyakorlatilag padlóra küldte a piacokat, szinte válogatás nélkül szabadultak a részvényektől a befektetők. Eladói nyomás alá került a forint is, amely új történelmi mélypontra esett, és ha ez nem lenne elég, szinte biztosan nőni fog az infláció is a háború miatt. Kérdés, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) miként reagálhat erre a következőkben.

Szakad tovább a forint

Tegnapi cikkünkben jeleztük, hogy a pénteki megnyugvás után hétfőn újból lendületes esésbe kezdett a forint. Akkor úgy tűnt, hogy van rá némi remény még, hogy a történelmi mélypont megállítja a magyar fizetőeszköz zuhanását, azóta viszont már 379 forintot is kellett adni egyetlen euróért a devizapiacon. A mostani piaci pánikban különösen büntetik a befektetők a sérülékeny devizákat, a forint ráadásul a háborúhoz való földrajzi közelséget is megszenvedheti.

A forint gyengülése nemcsak a devizaadósság miatt van negatív hatása az országra nézve. Romlik a befektetői bizalom, a gyengülő valuta miatt bizonytalanabbá válnak a befektetések. A leginkább látványos hatás viszont kétségtelenül az infláció; az importcikkek drágulása jelentős mértékű pénzromlást képes eredményezni, ami a mostani, amúgy is rég nem látott inflációs nyomás idején igen rossz hír.

Lesz hatása a szankcióknak

A jegybankot ugyanakkor nem csupán a forint gyengülése állítja komoly kihívások elé. Az MNB ugyanis már 2021 júniusa óta küzd az infláció ellen, kisebb részben az eszközvásárlási és kedvezményes hitelezési programok kivezetésével, nagyobb részben pedig az irányadó ráta emelésével.

Jelentős további árdrágulás is lehet a háború következménye (www.shutterstock.com)

Az Oroszország elleni szankciók viszont nehezíthetik a küzdelmet. Bár még pontos jóslást nem lehetséges adni, a kereskedelmi, pénzügyi korlátozások egyértelműen drágítják nemcsak hazánkban, de egész Európában az alapvető nyersanyagokat, élelmiszereket. Ezt jól mutatja az olaj és a földgáz árának elszállása, ami szintén az áremelkedés irányába hat. A következő napokban, hetekben tehát kulcsfontosságú lehet minden jegybanki kommunikáció a monetáris szigorítás esetleges gyorsítása kapcsán – nemcsak a forint, de az infláció miatt is.