2024 november 15

Elképesztő a hazai infláció – mégis örülhetünk?

Ma közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a 2022 decemberére vonatkozó inflációs adatot. Ahogyan azt várni lehetett, újabb, több évtizedes rekordra emelkedett a pénzromlás mértéke Magyarországon, ráadásul továbbra is kiemelkedő a mindenkit leginkább érintő élelmiszerárak növekedése. Ennek ellenére némi optimizmusra adhat okot az, hogy jobban lassul az áremelkedés üteme, mint gondolhattuk.

24,5 %

Decemberben 2021 utolsó hónapjához képest 24,5 %-kal került többe a fogyasztói kosár, így ezen szám jelenti a tavalyi év utolsó inflációs adatát. A háztartási energia ára a gázárak elszállásának következtében egy év alatt több, mint 55 %-kal emelkedett, és nem meglepő módon az élelmiszer-infláció is az átlagos infláció felett alakult; 44,8 %-kal kellett többet fizessünk az ebbe a kategóriába tartozó termékekért, mint tavaly ilyenkor. Jelentősen hozzátett az inflációhoz a benzinársapka eltörlése, a járműüzemanyagok ára 24,4 %-kal nőtt egy éves időtávon.

Az előző hónaphoz viszonyítva 1,9 %-os volt az infláció, ekkora áremelkedést tapasztalhattunk tehát a boltokban novemberről decemberre. Egy hónap alatt is durván drágult néhány élelmiszer, a tej 7,2 %-os, a sajt 4,9 %-os áremelkedést mutatott egyetlen hónap leforgása alatt. Látható tehát, hogy továbbra is hónapról hónapra az élelmiszerárak emelkedése húzza leginkább újabb és újabb csúcsra az inflációt, hiszen a fogyasztói kosár jelentős részét teszi ki ez a termékkategória. Mindez persze nem jó hír, hiszen így pont egy minden háztartást napi szinten érintő termékcsoport drágul az egyik legnagyobb mértékben; ezért érezhetjük alapvetően nagyobbnak is az inflációt, mint a teljes fogyasztói kosárra vonatkozó adat.

Mikor fordulunk?

A 2022-es évben így átlagosan 14,5 %-kal nőttek az árak 2021-hez képest, ami természetesen nehezen belátható távolságra van a megfelelő szinttől. A legnagyobb kérdés persze az, hogy mikor kezd már el csökkenni az infláció. Az inflációs alapfolyamatokat jól megragadó maginfláció decemberben is az infláció felett alakult 24,8 %-os értékével, így sajnos nem egyedi tételek által húzott pénzromlásról beszélhetünk. Jó hír ugyanakkor, hogy előzetesen 25 %-os áremelkedést vártak az elemzők decemberre, így némileg örülhetünk a pozitív meglepetésnek. A továbbiakban az árak alakulására nagy hatással lehet a korábbiakhoz hasonlóan az energiaárak alakulása, valamint az élelmiszerek esetében a keresleti-kínálati egyensúly esetleges helyreállása a fizetőképes kereslet mellett.

Címlapkép forrása: Shutterstock