Csődhullám Németországban – A 2009-es válság rémképe fenyeget?
Németországban a vállalati csődök száma tavaly megközelítette a 2009-es pénzügyi válság szintjét, ami aggodalomra ad okot a gazdasági szakértők körében. Steffen Müller, a Hallei Gazdaságkutató Intézet (IWH) fizetésképtelenség-kutatási vezetője szerint a havi csődszámok újra elérték a válság éveiben tapasztalt értékeket.
A nagyobb cégeket is érintette a csődhullám
A 2009-es válság idején havonta körülbelül 1400 társas vállalkozás jelentett csődöt, többségében mikrovállalkozások, amelyek tíz főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztattak. Most azonban a számok azt mutatják, hogy az érintett cégek összetétele megváltozott. Müller elmondása szerint a csődbe jutott vállalkozások közül ma már nagyobb arányban találhatók nagyobb vállalatok, ami jelentősebb gazdasági értékvesztést eredményez.
Statisztikák a fizetésképtelenségről 2024-ben
2024-ben összesen mintegy 121 ezer fizetésképtelenségi eljárást regisztráltak Németországban, ami 10,6 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ez a szám magában foglalja a fogyasztói és egyéb fizetésképtelenségeket is. A Creditreform hitelügynökség jelentése szerint a vállalati csődök tavaly elérték a 2015 óta mért legmagasabb szintet.
Mi áll a válság hátterében?
Patrik-Ludwig Hantzsch, a Creditreform gazdaságkutatási vezetője rámutatott, hogy az elmúlt évek válságai most kezdik kifejteni hatásukat a vállalkozásokra. Az energiaárak emelkedése, a globális ellátási láncok fennakadásai és az infláció mind hozzájárultak ahhoz, hogy sok cég nehezen tudja teljesíteni kötelezettségeit.
„Ez azt jelenti, hogy a fizetésképtelenségi számok hamarosan elérhetik a 2009-es és 2010-es rekordszinteket, amikor több mint 32 ezer vállalat ment csődbe” – tette hozzá Hantzsch.
Gazdasági kilátások
A jelenlegi trendek alapján a német gazdaság szembesülhet a vállalati csődök újabb hullámával, amely nemcsak a kis- és középvállalkozásokat, hanem nagyobb cégeket is érinthet. Ez komoly kihívást jelenthet a munkaerőpiacra és az ország gazdasági stabilitására nézve.
A helyzet kezeléséhez szorosabb kormányzati és pénzügyi támogatásra lehet szükség, hogy a vállalkozások sikeresen átvészelhessék a jelenlegi gazdasági nehézségeket.
Címlapkép forrása: Shutterstock