Csődbe mentünk? – Avagy miért ne félj 2023-tól
Kalandos évet hagytunk magunk mögött mi magyarok. Volt benne háborús, politikai és gazdasági esemény is. Főleg az év vége felé egyfolytában záporoztak a kérdések az eu-s pénzekről, az ország gazdaságáról, csődbe megyünk-e vagy sem és ha nem, akkor mi lesz 2023-ban? Nézzük meg hol állunk ebben a kavalkádos gazdasági helyzetben.
Csődbe mentünk?
De mi is az a csőd? Pontosabban államcsőd, hiszen itt erről beszélünk. Nos egyszerűen leírva azt jelenti, amikor az ország nem tud, vagy nem akarja kifizetni lejáró tartozásait.
A kérdésre a válasz egy könnyed nem. Szerencsére nem jutottunk el oda kis hazánkkal, ahova pár országnak azért sikerült az elmúlt években (Görögország, Argentína). Valahogy fel-fel röppent az elképzelés, hogy Magyarország akkora bajban van, hogy mindennek vége. Erről egy cikkünk is szólt, amelyben körbejártuk, hogy miért nem kell félni attól, hogy ez bekövetkezik. Érdemes ennél a pontnál azt is megjegyezni, hogy a romló makrogazdasági tényezők (forint, euró, gazdaságpolitika, infláció) aggodalomra adhatnak okot, de államcsődre azért nem.
Akit ez nem nyugtat meg, annak van lehetősége nyomon követni az ország hitelállapotát. Az ÁKK (Államadósság Kezelő Központ) nyilvános adatokként kezeli a kötvényekre való ajánlatokat. Láthatóak a különböző állampapírok és kincstárjegyek adatai is (például kibocsájtások).
Mi a helyzet a recesszióval?
Ha valaki aktívan követte a különböző bankok, elemzők, alapkezelők véleményét, úgy ő is méltán gondolhatta, hogy egy komoly recesszió fog minket várni az új esztendő küszöbén. Bejött-e ez? Részben igen, hiszen esik a GDP a világban (Amerika, Európa stb.), de azért nincs krízis helyzet. Nem kerültek milliók utcára és még az energetikai válságot is úgy ahogy megúsztuk.
Szerencse ez? Meglepő módon az. A könnyű meleg tél sokat segített abban, hogy az európai gazdaság, amely meglehetősen nagy bajban tudhatta magát ősszel, könnyedén átvészelje az év leghidegebb hónapjait. Persze, a recesszióval szembe kell nézni. Az infláció még mindig magas (mondjuk ez elég relatív, japánban a 3,1 százalék „magas”), a gazdaság lassul és még mindig van háború.
Mire számítsunk 2023-ban?
A drága recesszió a nyakunkon, csak az a kérdés, hogy hol tartunk. Amerikában nyár óta esik az infláció, emellett szigorúan hibernálja a gazdaságot a jegybank. Ennek köszönhető az, hogy jövő héten a piac már egy enyhébb döntést vár, megtörve ezzel az elmúlt fél év keménykezűségét. A tőzsde abban reménykedik, hogy egy elnyújtott kamatemelési ciklus után, 2023-ban már elindulhatunk egy újabb emelkedő piac irányába.
Az elemzők véleményében azért vannak komoly eltérések. Itthon és külföldön is akadnak olyanok, akik még drágának gondolják a piacot, szerintük a januári emelkedés egy túlárazás és bőven van még lejjebb. Szerencsére ennek az ellenkezője is igaz. Több nagy alapkezelő és elemzőház is korrigálta előrejelzéseit, mivel a kilátások javultak az őszihez képest.
Kicsiny Hazánk
Magyarország persze kicsit máshogy áll. Az inflációnkat decemberben még 27-29 százalék közé jósolták, jelenleg 24,5-nél tartunk (amely jobb lett, mint amit a gondoltunk). Itthon a gazdasági ciklus és a recesszió is más képet mutat, mint akár Nyugat-Európában. Ennek tömérdek oka van, azonban a fontos az, hogy lássuk mi van előttünk.
Év végére 0,3%-os növekedést jósolnak Magyarországnak, jövőre pedig egy kövérebb 3-at. Mit jelent ez? Nos röviden azt, hogy tovább lassulunk. Emellett a gazdaságunk várhatóan később fog talpra állni, mint Amerika, vagy Nyugat-Európa. Viszont a 3 százalék azt is jelzi, hogy 24-ben kilábalunk a recesszióból.
Miért ne félj 2023-tól
A jegybankok kommunikációjából kivehetjük, hogy látják már az alagút végét. Az infláció a legfontosabb országokban tetőzött, vagy várhatóan tetőzik, az indexek és részvények nem esnek már zuhanórepülésben és a devizák közötti eszméletlen elárazás is elkezdett helyreállni (dollár). Egy csomó dolog, ami eddig megtörtént, már vélhetően nem fog újra, gondolok itt a háborúra, a covidra vagy a válságra, melynek előszelét már 2018-ban éreztük.
A piac bizakodik, látszik ez a januári emelkedésen, vagy éppen a kriptó piacon, amely meglehetősen érzékeny indikátora a világ gazdasági állapotának.
Szóval nem szabad és nem kell félni. Habár tartja a mondás, hogy a félősök élik túl, a félelem megesz és rabjává tesz. Nézzünk bizakodva az új esztendőre, hiszen ennél már csak jobb jöhet nemde?
Címlapkép forrása: www.shutterstock.com
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!