2025 január 12

Benzinárstop – meghosszabbítják?

November 11-én jelentette be Gulyás Gergely a szokásos Kormányinfón, hogy november 15-től három hónapon keresztül maximalizálják a dízel és a 95-ös benzin kiskereskedelmi árát. A három hónapos intervallum nemsokára lejár, így jogosan merül fel, hogy vajon sor kerül-e hosszabbításra. Az olajárak menetelését elnézve egyelőre úgy tűnik, nem is lesz tét nélküli a kérdés.

Elvi lehetőség adott

A fent idézett döntés értelmében a benzinkutak maximum 480 forintot kérhetnek egy liter 95-üs benzinért, illetve gázolajért. Ez olyan környezetben került bevezetésre, amikor a forint gyengülése és az olajár szárnyalása jóval 500 forint feletti üzemanyagárat eredményezett a kutakon.

Olajszállító kamion- a fekete arany drágulása vezetett a benzinárstophoz (www.shutterstock.com)

Két szempont vezérelhette feltehetőleg a kormányt a döntés meghozatalakor. Egyrészt valóban erőteljes nyomást helyezett a gépjárműveiket sokat használó családokra a magas benzinár. Másrészt jelentős szerepet vállal a benzinárak emelkedése az inflációs nyomásban, ugyanis a szállítási költségek miatt szinte minden termék árába előbb-utóbb beépül a tartósan magas üzemanyagköltség. Az intézkedés meghosszabbításáról Orbán Viktor még novemberen nyilatkozott. A miniszterelnök szavai szerint februárban, ha kell, meghosszabbítják a benzinárstopot, ha nem kell, akkor elfelejthetjük az egészet. Az elvi lehetőség tehát adott.

Sok tényezős döntés

Értelemszerűen nem lenne tétje a dolognak, hogyha azóta tartósan csökkentek volna az energiaárak, és egyébként is folyamatosan 480 alatti benzinárak lehetnének. Az elmúlt napokban azonban az olajár szárnyalása miatt újra a maximális árakat láthatjuk a benzinkutakon, ez azt jelenti, hogy jelenleg éppen lenne értelme a hosszabbításnak.Külső tényezőket tekintve leginkább a forintárfolyam és az olajár a meghatározó tényező. Előbbi most jól áll az év eleje tartó erősödése miatt, az olajárra vonatkozóan azonban egyre vadabb prognózisok látnak napvilágot.

Feszülten várhatják a Mol részvényesek a döntést (www.shutterstock.com)

Ennek tükrében a kormánynak választania kell, hogy a lakosságnak kedvezően meghosszabbítja az ármaximalizálást, vagy pedig eláll attól. Ha meghosszabbításra kerül az intézkedés, az kétségtelenül negatív hír lesz a kutak tulajdonosai, kiváltképp a Mol számára, melynek részvénye novemberben is nagyot esett a miniszteri bejelentésre.A döntésben minden bizonnyal nagy szerepe lesz a prognózisoknak; egy 480 körül ingadozó várt benzinár esetén vélhetően nem hosszabbít a kormány, de tartósan magas üzemanyagköltségeket már nehezen viselne a lakosság.