2024 november 15

Állampapír – nézd, mire ugrottak rá a magyarok!

Közzétette az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), hogy a 31. héten hogyan alakult a bruttó értékesítés a forint lakossági állampapírokból. Nem meglepő módon továbbra is a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) a leginkább népszerű. Második helyen viszont némi meglepetésre egy ideje már egy rövidebb futamidejű kötvény áll.

Állampapír – újra szép értékesítés

Az előző héten az inflációkövető kamatozással rendelkező, nemrég új sorozattal jelentkező PMÁP volt a legnépszerűbb, mint azt már megszokhattuk. A kötvényből 111,7 milliárd forintért vásároltak a hazai megtakarítók. Ez bár némileg elmarad a 30. héten tapasztalt rohamtól, mégis kiemelkedően magas számnak számít. Úgy tűnik, hogy a lakosság jelentős része lát fantáziát a papírban. Ez nem is lehet meglepő, hiszen ez a legmagasabb induló kamatozással vásárolható, minden természetes személy által megszerezhető állampapír.

A második helyen újra az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP) állt, ebből egyetlen hét alatt 11,6 milliárd forint értékben jegyeztek a magyar háztartások. Az egy éves futamidő vonzó lehet most a megtakarítóknak. A 9 %-os éves kamatszint pedig a hozamkörnyezet csökkenésével egyre versenyképesebbnek számíthat. Éppen a hozamok csökkenése miatt vehetünk viszont kisebb induló kamatozással Bónusz Magyar Állampapírt (BMÁP), amelyből némileg vissza is esett az értékesítés. Az előző héten mindösszesen 7,1 milliárdért adtak el belőle. Jócskán lemaradt tehát a második helyről a szeptember végén bevezetett papír.

Kincstári Takarékjegyből (KTJ) 6,8 milliárdért vettek a befektetni kívánók, a postákon kapható értékpapír stabilan őrzi értékesítési számait. Ismét elhanyagolható, nagyjából 100 milliós jegyzés történt Magyar Állampapír Pluszból (MÁP+), a korábbi szuperállampapírnak a visszaváltások miatt valószínűleg tovább csökkenhetett az állománya.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!