2024 november 15

Államadósság – íme döntés, örülhet az ország?

Ahogyan azt mi is megírtuk, péntek este mondott ítéletet a magyar államadósság besorolásáról a három nagy hitelminősítő közül a Moody’s. Az S&P és a Fitch Ratings korábbi lépései alapján könnyen elképzelhető volt a kilátásrontás, ez azonban elmaradt. A besorolásunk nem változott, és a kilátás is stabil maradt.

Államadósság – befektetésre ajánlva

A Moody’s döntésének értelmében Magyarország államadóssága továbbra is Baa2-es fokozatú satbil kilátással, ami a befektetésre ajánlott kategória felett található két fokozattal is. Nem rontott tehát a kilátásunkon és a minősítésünkön sem a nagy hitelminősítő. Ezzel szemben idén a Fitch rontotta a kilátást stabilról negatívra, az S&P pedig le is minősítette Magyarország államadósságát. Utóbbi döntések ellenére náluk is befektetésre ajánlott kategóriában foglal helyet az ország.

A Moody’s indokolta is a pozitív meglepetésként értelmezhető döntését. A hitelminősítő intézmény szerint szilárdak a középtávú növekedési kilátások és a gazdasági infrastruktúra, a munkaerő-termelékenység kiemelkedő. Megemlítették a kormányzat elkötelezettségét a költségvetési prudencia fenntartása mellett, és az alacsony társaságiadó-kulcs is szerepelt a kommentárban.

A kockázatok között az orosz energiától való függés lett kiemelve, és kihívást jelent az Európai Unióval való vita az országnak járó uniós forrásokról. A Moody’s értékelése szerint ugyanakkor Magyarország hozzá fog jutni a neki járó pénzek túlnyomó részéhez. A hitelminősítő megemlékezett a kedvezőtlen demográfiai profilról is, ami a munkaképesek arányának csökkenését jelenti.

Érkeznek reakciók

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter reagált is a Moody’s döntésére. A miniszter szerint Magyarország gazdasága erős, egyaránt ellenáll az immár évek óta egymást követő válságok és a gazdasági sokkok sorozatának. A Pénzügyminisztérium is hasonló állásfoglalást tett közzé az államadósság minősítéséről. Közleményükben kiemelték, hogy Magyarországot továbbra is befektetésre ajánlják a hitelminősítők, és egy világjárvány után, egy háború szomszédságában is bíznak a magyar gazdaságban.

Az, hogy mi lesz a piaci reakció a döntésre, várhatóan a hétfői tőzsdenyitást követően derül ki. A korábbi évek tapasztalataiból kiindulva többször reagáltak már a nagyobb részvények, illetve a forint árfolyama a pozitív, vagy éppen negatív hitelminősítői döntésekre. Az lehet a kulcskérdés, hogy a piaci szereplők korábban hogyan terveztek a Moody’s döntése kapcsán. Ettől függhet majd, hogy lesz-e érdemi reakció a hazai deviza-, tőke-, illetve kötvénypiacon a pénteki ítéletre.