Államadósság – ellentét lépések, mi történik Magyarországgal?!
Kapkodhatjuk a fejünket a hitelminősítők elmúlt időszakban látott döntései kapcsán. Az elmúlt hetekben mind a három nagy hitelminősítő vizsgálta a magyar államadósság besorolását, és háromféle döntést hoztak. Úgy tűnik, hogy sok függhet a jövő évi gazdasági növekedéstől és a költségvetés helyzetétől.
Államadósság – különböző döntések
Október végén a Standard & Poor’s hitelminősítő nem nyúlt a magyar államadósság besorolásához, és annak kilátásához sem. Ez akkor inkább jó hírnek számított, hiszen félő volt, hogy negatívra rontja a kilátást az intézmény. Ehhez képest valóságos hidegzuhanyként érhetett mindenkit a Moody’s előző pénteki döntése. A hitelminősítőnél ugyan továbbra is befektetésre ajánlott kategóriában maradt Magyarország, az ahhoz rendelt kilátást azonban stabilról negatívra rontották. Az indoklásban szerepelt az uniós pénzekkel kapcsolatos helyzet, Németország gazdasági teljesítményének hatása, valamint a költségvetési helyzet is.
Nem csoda, hogy a forint gyengült ezután, és hogy a piac aggódva várta a Fitch, a harmadik hitelminősítő tegnap esti döntését. Náluk ugyanis alapból negatív kilátás volt az államadósság besorolásához rendelve, ezért egy újabb negatív döntés az ország leminősítését jelentette volna. Ezt pedig nemhogy elkerültük, de a Fitch a negatív kilátást még stabilra is javította. Mindez tehát eléggé ellentétes a Moody’s előző heti döntésével. A kormány is pozitívan reagált a fejleményre.
Ahogy látható, a hitelminősítő intézmények körében is változó a magyar gazdasági helyzet megítélése. Kérdés, hogy ez jövőre hogyan alakul – idén ugyanis már nem várható döntés a nagy hitelminősítők részéről. Az államadósság besorolása ugyanakkor fontos marad, a Fitch pénteki döntésére adott piaci reakciót hétfőn lesz érdemes figyelni a magyar eszközöknél.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!