2024 november 19

Katonai akció esetén leminősíthetik az orosz és az ukrán államadóságot

A nemzetközi hitelminősítő szerdán Londonban bemutatott szektorelemzésében hangsúlyozta ugyanakkor, hogy alapeseti előrejelzési forgatókönyve nem valószínűsít nyílt fegyveres konfrontációt Oroszország és Ukrajna között.
A Moody’s tanulmánya szerint az elmúlt években erősödött az orosz gazdaság képessége arra, hogy szankciók hatálya alatt is működőképes maradjon, a felhalmozott költségvetési és külső tartalékok, a rugalmas árfolyamrendszer és a konzervatív államháztartási szabályrendszer enyhítené a legtöbb esetleges új szankció azonnali hatását. Az orosz nemzeti vagyonalap eszközállománya az orosz hazai össztermék (GDP) 11 százalékával volt egyenértékű 2021 végén, bár ennek hozzávetőleg a harmada a hazai gazdaságban eszközölt befektetés, amelynek mozgósítása nehéznek bizonyulhat az orosz befektetési eszközök árfolyamának jelentős zuhanása esetén.

Az orosz gazdaság külső finanszírozási igénye ugyanakkor csekély, köszönhetően annak, hogy sikerült érdemben csökkenteni a gazdaság függését a devizafinanszírozástól. Oroszország külső adóssága 2021 végén a GDP-érték 29 százaléka volt a 2016-ban mért 40 százalék helyett, az elmúlt tíz év átlagában számolva pedig jelentős, a hazai össztermék 3,8 százalékának megfelelő többletekkel zárt az orosz folyómérleg-egyenleg – áll a Moody’s elemzésében. A hitelminősítő kiemeli: mindez jelentős devizatartalék felhalmozását eredményezte, és ez is erősíti az orosz gazdaság külső fizetési pozícióját. A Moody’s tanulmánya hangsúlyozza: az aranykészletek nélkül számolt orosz devizatartalék január végén 469 milliárd dollár volt, több mint a háromszorosa az orosz gazdaság idei egész éves külső adósságtörlesztési kötelezettségeinek. Ez a tartalék csaknem maradéktalanul fedezi a teljes orosz külső adósságállományt – áll a hitelminősítő szerdai elemzésében.

A Moody’s szerint azonban még ebben a környezetben is nyomást gyakorolna az orosz szuverén adósprofilra, ha a Krím-félsziget 2014-es elfoglalása után hozott szankciókat további jelentős pénzügyi-gazdasági szankciók súlyosbítanák. Ha ezek a szankciók korlátoznák Oroszország hozzáférését a dollárforrásokhoz, az felfordulást okozhatna a kereskedelmi forgalomban, mivel az orosz import 35 százalékát, az export 56 százalékát dollárban számolják el – hangsúlyozza a Moody’s tanulmánya. A cég közölte: valószínűtlennek tartja olyan szankciók érvényesítését, amelyek az orosz külső adósságszolgálati kötelezettségek teljesítését késleltetnék, de ha a szankciók miatt Oroszország mégis törlesztési hátralékba kerülne, az a Moody’s kritériumai alapján törlesztési csődhelyzetnek minősülhetne, és ebben az esetben a hitelminősítő több fokozattal rontaná az orosz államadós-besorolást. A Moody’s jelenleg „Baa3” szintű, befektetési ajánlású szuverén besorolással tartja nyilván Oroszországot, de szerdai tanulmányában hangsúlyozta, hogy törlesztési csődesemény esetén az orosz adósprofil nem lenne összeegyeztethető a befektetési ajánlású szuverén osztályzattal.

A cég megjegyzi, hogy az eddig meghozott szankciók is alaposan megnehezítik a dollárban denominált szuverén adósság kibocsátását Oroszország számára, de az amerikai befektetők továbbra is vásárolhatnak orosz állampapírt a másodpiacon. Oroszország GDP-arányos államadósság-rátája ugyanakkor alig 18 százalék – a legalacsonyabbak egyike a Moody’s által besorolással ellátott szuverén adósok között -, és ez az idén szintén rendkívül alacsony, a hazai össztermék mindössze 1 százaléka körüli hitelpiaci finanszírozási igényt jelent – áll a Moody’s tanulmányában. Mindezek alapján a hitelminősítő közölte, hogy nagyon távolinak tartja az orosz szuverén törlesztési csőd kockázatát.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings azt állapította meg előző nap ismertetett, ugyanilyen tematikájú tanulmányában, hogy negatív minősítési következményekkel járhat Oroszország „BBB” szintű – a Moody’s osztályzatánál egy fokozattal jobb – államadós-besorolására és az orosz bankok osztályzataira, ha a Nyugat az ukrajnai válság miatt súlyos szankciókat léptetne érvénybe Moszkva ellen. A Fitch szakértői is kiemelték ugyanakkor, hogy alapeseti előrejelzési forgatókönyvükben nem számolnak olyan intézkedésekkel, amelyek akadályoznák a nagy állami tulajdonú orosz bankokat a devizafizetések végrehajtásában, részben azért, mert az ilyen jellegű szankciók akadályoznák a külföldi hitelezőkkel szembeni orosz törlesztési kötelezettségek teljesítését. A Fitch Ratings londoni elemzői is hangsúlyozták mindemellett, hogy alapeseti prognózisuk továbbra sem valószínűsít Ukrajna elleni teljes körű orosz inváziót.