
Energiaválságot hozhat az orosz embargó? – Négyszeres gázár jöhet Magyarországon
Akár 800 milliárd forinttal is megugorhat Magyarország energia kiadása, ha Brüsszel keresztülviszi az orosz energia teljes tilalmát. A gáz ára négyszeresére nőhet, az áramé duplázódhat, miközben a magyar háztartások és vállalkozások is súlyos árat fizethetnek az uniós energiapolitikai fordulatért.
A brüsszeli gázembargó akár 800 milliárdos pluszkiadást is hozhat veszélyben lehet a magyar rezsicsökkentés?
Drasztikus áremelkedést hozhat Magyarországon az Európai Unió orosz energiára vonatkozó embargója. Akár négyszeresére nőhet a gáz ára a háztartások számára. A villany esetében kétszeres díjemelést jelenthet a háztartásoknál. A brüsszeli tervek nemcsak az energiaszámlákat robbanthatják fel, hanem az ország versenyképességét is súlyosan érinthetik– számolt be Czepek Gábor a közösségi oldalán mi hangzott el a Energiaügyi Minisztérium kerekasztal beszélgetésen
Európa drágábban és bonyolultabban jut energiához
A kormányzati álláspont szerint az EU által szorgalmazott teljes orosz energiafüggetlenség hátrányt jelent Magyarország földrajzi adottságai miatt. Továbbá jelentős infrastrukturális beruházásokat igényel és komoly ellátásbiztonsági kockázatokat hordoz magában.
Steiner Attila államtitkár szerint semmilyen hatástanulmány nem készült az intézkedésről, ahogy a korábbi (European Green Deal), Zöld Megállapodás esetében sem. Európa jelenleg háromszoros áron vásárol földgázt az USA-hoz képest. Az áramért pedig kétszer annyit fizet, mint az amerikaiak. Az ország pedig földrajzi adottságai miatt továbbra is függ az energiaimporttól.
A magyar válasz új gázerőművek és energiatároló építése
A magyar kormány közölte, hogy nemzeti energiaszuverenitásra törekszik. Magyarország prioritásként kezeli a villamosenergia-infrastruktúra fejlesztését, valamint az energiatároló kapacitások bővítését, és már több mint 100 milliárd forintot különített el erre a célra.
Ennek értelmében elkezdődött az 500–1000 MW-nyi akkumulátoros tárolókapacitás hálózat kiépítése, amelyet 2030-ig fejeznek be. Az MVM 500 MW-nyi gázturbinás erőmű építésére szerződött.
A kormány 440 milliárd forinttal támogatja a vállalatok energetikai fejlesztéseit, valamint tovább bővíti együttműködését a türk államokkal hosszú távú gázszerződések mentén.
A kormány szerint a gáztüzelésű erőművek kiegyenlítő szerepe elengedhetetlen, így az energiaárak alakulása továbbra is szoros összefüggésben áll a földgáz importárral.
Szociális válság fenyeget Európában?
A Századvég Kutatóintézet és szakértők szerint az EU jelenlegi energiapolitikája már most is súlyos szociális következményekkel jár. A szakértők szerint a lakosság 22 százaléka nem tudja megfelelően fűteni otthonát és 26 százalékuk pedig legalább egyszer késett az energiaszámla kifizetésével. Továbbá az EU versenyképessége csökken, miközben az ipari költségek nőnek.
Tóth Máté energiajogász szerint az LNG-importtal és a hosszú távú szerződések felmondásával járó költségek környezeti és pénzügyi kockázatokat is hordoznak, ráadásul szembemennek az uniós alapelvekkel.
Az energiajogász kiemelte a most előkészített rendelet hazavágja az európai ipart, valamint kivédhetetlen pénzügyi terhet jelent a háztartások számára és jelentős környezeti károkkal járna. A tengeri úton vásárolt LNG vásárlása egy németországi kibocsátással növeli az európai szén-dioxid-terhelést, valamint szembemegy azokkal az uniós alapszerződésben rögzített elvekkel, hogy a tagállamok szabadon dönthessenek energiabeszerzésükről. A hosszú távú szerződések felmondása pedig jelentős kötbérfizetési kötelezettséggel járna Magyarország számára
Címlapkép forrása: Unsplash
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.