2024 november 17

Elönt bennünket a szenny – Tényleg modernek vagyunk?

Egy új ENSZ-jelentés szerint világszerte egyre több elektronikai hulladék keletkezik. Az újrahasznosítás mesze nem tart lépést a fejlődéssel. A Global E-Waste Monitor  jelentése szerint csak 2022-ben 62 millió tonna elektronikai hulladék keletkezett. Ez rekord és 82 százalékos növekedés 2010-hez képest. Ha a dolgok így folytatódnak, 2030-ban 82 millió tonnára lehet számítani. 

A jelentés készítői szemléletes összehasonlításokkal illusztrálják a globális hulladékprobléma mértékét: 2022-től 1,55 millió 40 tonnás teherautót tölthet meg az elektronikai hulladék – írják.

Globális a hulladékprobléma

Az újrahasznosításnak kellene megoldania a problémát. Az újrahasznosítók azonban nem haladnak olyan gyorsan, ahogy a kiselejtezett mobiltelefonok, laptopok, televíziók, hűtőszekrények és egyéb eszközök hegye növekszik. 2022-ben kimutathatóan az elektronikai hulladék kevesebb mint negyedét (22,3 százalékát) gyűjtötték be és dolgozták fel. 2030-ra az újrahasznosított tartalom 20 százalékra csökkenhet. Ezzel több milliárd dollárnyi visszanyerhető erőforrás veszne kárba. A környezetre nézve is veszélyek vannak – az elektronikai hulladékok mérgező adalékokat és veszélyes anyagokat tartalmaznak.

A kis készülékekkel nagy gondja

Hatalmas egyensúlyhiánnyal van dolgunk” – nyilatkozta a jelentés egyik szerző, Rüdiger Kühr, a dpa-nak. Ez nagyrészt annak tudható be, hogy a világ számos részén nincs sem megfelelő jogszabály, sem infrastruktúra a gyűjtéshez és újrahasznosításhoz. Ez azt jelenti, hogy az anyagok nem kerülnek be a tényleges újrahasznosítási folyamatba. Közben számos régióban óriási mértékben növekszik az elektronikai eszközök száma. Sokkal több kerül a piacra, mint amennyi jelenleg összegyűjthető és újrahasznosítható.

A szerzők becslése szerint 2022-ben a globális elektronikai hulladék körülbelül egyharmada kisméretű eszközökből, például játékokból, mikrohullámú sütőből vagy e-cigarettából állt. Ezeknek a berendezésnek a dokumentált újrahasznosítási aránya még mindig nagyon alacsony (12 százalék). A kiselejtezett nagyméretű készülékeket, például hűtőszekrényeket vagy mosógépeket gyakrabban dolgozzák fel megfelelően.

Becslések szerint 2022-ben 14 millió tonna elektronikai hulladék egyszerűen a normál kukákba került – írja a jelentés. A legnagyobb probléma világszerte és minden országban az elektronikai hulladék bekerülése a hulladéklerakókba vagy elégetett települési szemétbe.

Európaiak termelik a legtöbb

Egy emberre vetítve az európaiak termelik a legtöbb elektronikai hulladékot, évente 17,6 kilogrammot, ezt követi Óceánia (16,1 kilogramm) és Amerika (14,1 kilogramm). Európa a hulladék mintegy 42,8 százalékát hasznosítja újra.

A szerzők a jövőbe is tekintenek. „Tisztán kell látnunk: a digitalizáláshoz több elektronikai cikkre és kritikus nyersanyagra van szükség” – szőgezte le a szerzők közül Vanessa Gray. ,,Tudjuk például, hogy a világ lakosságának egyharmada még nem csatlakozott az internethez. Ha azt akarjuk, hogy ezek az emberek részt vegyenek a digitalizációban az elkövetkező néhány évben, sok elektonikai anyagra van szükségünk. Ez természetesen több elektronikai hulladékhoz is vezet.”

A „Global E-Waste Monitor” rendszeresen bemutatásra kerül, és így összehasonlíthatja a különböző évek adatait és adatait. A szerzők az Egyesült Nemzetek Képzési és Kutatóintézete (UNITAR) és a Nemzetközi Távközlési Unió megbízottjai. (ani/dpa)