2024 november 10

Zöld vállalati és önkormányzati hitel jöhet

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Zöld Programja részeként tavaly decemberben hirdette meg vállalati és önkormányzati Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény programját. Ennek révén a magyar jegybank elősegíti, hogy a banki mérlegekben nőjön a zöld iparágak, ügyfelek aránya a fenntarthatósági átállás szempontjából a kockázatoknak jobban kitett „barna” eszközökhöz képest. Mindez hozzájárul a hazai pénzügyi rendszer stabilitásához és a gazdaság környezetbarát átállásához.

A program keretében az MNB pozitív ösztönző révén bátorítja a zöld hitelezést, úgy, hogy a részletes feltételrendszerben meghatározott feltételeknek megfelelő, környezetileg fenntartható vállalati és önkormányzati kitettségek adott évi tőkekövetelményének egy részét vagy teljes egészét elengedi a tőkeszabályozás 2. pillérében.

Fél év alatt mérlegfőösszegük alapján a hazai bankok 75 százaléka csatlakozott a programhoz. A tőkekövetelmény-kedvezményt – amelyet 5 éven át biztosít – a jegybank elsőként a megújuló energiatermelés finanszírozására, valamint a zöld kötvények bankok általi vásárlására (befektetésekre) határozta meg. A résztvevő bankok az említett kategóriákban a program indulásától 2021. június 30-ig 121 milliárd forint naperőmű-hitelt folyósítottak, illetve – az MNB Növekedési Kötvényprogramjában is részt véve – bő 42 milliárd forint értékű zöldkötvény-finanszírozást is nyújtottak.

A program sikere nyomán az MNB – a társhatóságokkal, szakmai szervezetekkel és a hitelintézetekkel folytatott egyeztetéseket követően – az eddigieken túl további vállalati zöld hitelcélokra terjeszti ki a programot. A hitelintézetek így a továbbiakban az elektromobilitást (pl. zéró kibocsátású árufuvarozó vagy személyszállító járművek cégek általi beszerzését), a fenntartható agráriumot és élelmiszeripart (pl. méhészetek, ökológiai gazdálkodási támogatást programban részt vevő gazdaságok fejlesztését, agárvállalkozások fenntarthatóságot szolgáló precíziós gépbeszerzéseit) szolgáló finanszírozás nyomán is élhetnek a tőkekedvezménnyel. Emellett iparági megkötés nélküli, az adós vagy a bank által kialakított finanszírozási keretrendszer szerinti zöld kitettségek is bevonhatók majd a programba.

A jegybank döntése szerint emellett a hitelintézetek a továbbiakban döntésük szerint összevonhatják és így maximálisan kihasználhatják az érvényben lévő, a lakáshitelekre, illetve a vállalati és önkormányzati finanszírozásra nyújtott tőkekedvezményeket. E lépés nyomán egy, a zöld finanszírozásban aktív bank akár a teljes kockázati kitettsége 1,5 százalékára rúgó tőkekedvezményt is igénybe vehet majd.