Újra esik a forint – jövőre 300-as, vagy 500-as euró jön?
Lassan mérleget vonhatunk az idei évből a magyar fizetőeszközre vonatkozóan, a maival együtt azonban 3 kereskedési nap még maradt a 2022-es esztendőben. A mai nap egyelőre éppen gyengül a forint, így egyelőre újra elrugaszkodott az EUR/HUF kurzus a kerek 400-as szintről. A kevesebb izgalommal járó év végi napokon is érdemes lehet már a következő év lehetséges árfolyamára koncentrálni.
Év végi nyugalom
Az országspecifikus tényezők kapcsán alapvetően tisztázásra kerülhettek a főbb kérdések, legalábbis egyelőre. Megállapodás született arról, hogy várhatóan milyen feltételek mellett és milyen ütemben érkezhetnek hazánkba az uniós pénzek. Eltörlésre került a benzinárstop, és tudjuk, hogy az élelmiszerekre kivetett ársapka még jó pár hónapig biztosan velünk marad. Emellett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) fenntartja az október közepén bejelentett rendkívüli intézkedéseket, köztük a 18 %-os irányadó kamatozással bíró egynapos betéti tendert. A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban pedig itt írtunk bővebben.
Mindeközben nem zárnak túl jó évet a külföldi tőzsdék, a 2022-es év igen negatívan vonul be mind a főbb európai, mind a tengerentúli börzék történelmébe. Annak ellenére is így van ez, hogy decemberben még sikerült egy pozitív meglepetést okoznia a vártnál kisebb amerikai inflációs adatnak, és a Fed is 75 bázispont helyett mindösszesen 50 bázisponttal emelte meg az alapkamatot. Az ukrajnai háború azonban továbbra is folyik, bár a piaci szereplők az elmúlt lassan egy év alatt már hozzászokhattak a szomorú helyzethez.
Izgalmas évünk lehet
Még a hónap elején kérdeztünk meg róla több hazai elemzőt is, hogy milyen árfolyamot várnak a következő évre a magyar fizetőeszköztől. Fontos megjegyezni, hogy azóta sok víz lefolyt a Dunán, ugyanakkor a néhány héttel ezelőtti várakozások továbbra is érdekesek lehetnek, már csak a forintra ható tényezők ismertetése miatt is. Nem lepődhetünk meg rajta, hogy a gázár alakulása, az uniós pénzek végső sorsa, a jegybank monetáris politikája és a makrogazdasági, gazdaságpolitikai szempontok továbbra is kiemelt jelentőségűek lesznek az elemzők szerint.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!