Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 20

Szigorított az MNB – izgalmas lehet a folytatás

Ahogyan keddi cikkünkben is írtunk róla, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa azt a döntést hozta, hogy szétválasztja újra az alapkamatot és az egyhetes betéti kamatot. Előbbit kedden 1,8 %-ról 2,1 %-ra emelte a jegybank, a mostantól újra irányadónak számító egyhetes betéti kamat viszont 2,5 %-ra nőtt ma.

Jelentős szigorítás

Mint ismert, az MNB június óta folytat harcot monetáris szigorításokkal az egyre inkább elszaladó inflációval szemben. A szeptemberben és októberben látott 15 bázispontos kamatemelés ugyanakkor nem tűnt elegendőnek a rohamosan növekvő energiaárakat és a forint gyengülését nézve. A keddi kamatdöntésen így a korábbi tervekkel ellentétben 15 helyett 30 bázisponttal szigorított a jegybank, majd jelezte, hogy az egyhetes betéti kamat lesz az irányadó, amelyről csütörtökönként születik döntés.

Elkötelezte magát a jegybank az infláció letörése mellett

Ma pedig 2,5 %-ban határozta meg az irányadó kamat szintjét a jegybank, így összességében 70 bázispontos szigorításról beszélhetünk. Ha hozzávesszük, hogy 15 bázispont volt még 1 hónapja a terv, igen jelentős kamatemelésről beszélhetünk. Valószínűleg az is a jegybank okai között szerepelhetett, hogy a térség jegybankjai hasonlóan erős kamatemelésekbe kezdtek, így veszélyessé vált volna a nagyobb lemaradás.

Izgalmas időszak előtt állunk – és a forint is

Nem egy egyszeri történést hozhat csak magával az, hogy két részletben történt a héten monetáris szigorítás Magyarországon. Ugyanis az egyhetes betéti kamatot minden csütörtökön közzéteszi a jegybank, ami azt jelenti, hogy heti rendszerességgel felülvizsgálhatja a kamatpályát az MNB. Természetesen némi bizonytalanságot is okozhat ez, hiszen négyszer annyiszor lesz érdemes figyelni a jegybank intézkedését, ugyanakkor jelzi, hogy elkötelezettek az infláció letörése mellett, és ha kell, bármikor emelnek az irányadó rátán.

A jelentős szigorításra a forint először nagy leszúrással reagált, az EUR/HUF kurzus egészen 362 környékéig süllyedt. Azóta azonban megszerzett előnyének jó részét elvesztette a magyar fizetőeszköz, újra a már előtte is látott 364-es szintnél mozog az euróárfolyam. Ennek ellenére valószínűleg pozitívan értékeli a piac a lépést, de a bizonytalan környezet és a fokozódó inflációs nyomás fékezheti a forint erősödését. Technikai szempontból a 360-as szint alá történő erősödés lenne nagy fegyvertény a forint számára, gyengülés esetén pedig a történelmi mélypont jelenthet erős akadályt.

Nincs egyelőre tartós erősödés (www.investing.com)

https://www.mnb.hu/monetaris-politika/a-monetaris-politikai-eszkoztar/aukciok-tenderek-gyorstenderek/forint-tenderek-gyorstenderek