2024 november 15

Nyugodtabb kedélyek – mi vár a forintra?

Nem túlzás azt mondani, hogy történelminek tekinthető a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki lépése, ami a pénzpiacok, és a forint árfolyamának stabilitását célozta. A magyar fizetőeszköz jelentős erősödéssel reagált, és a lendület a héten is folytatódott – kezdenek ugyanakkor lenyugodni a kedélyek a hazai pénznem piacán.

Volatilitás után

Az előző hét nagyobb része még az egymás utáni történelmi mélypontokról szólt az euróval és a dollárral szemben is. A jegybank rendkívüli intézkedéseinek (egynapos betéti tender indítása 18 %-os, devizalikviditást nyújtó swap eszköz indítása 17 %-os kamatszinttel, a kamatfolyosó tetejének 25 %-ra emelése) hála szárnyalásba kezdett a forint, az EUR/HUF kurzus pénteken 415 környékén is járt. Hétfőn folytatódott az erősödés, és közben el is indultak a tenderek: hétfőn több, mint 1200 milliárdos, kedden pedig közel 1550 milliárdos betételhelyezés történt a jegybanknál.

A forint árfolyamára nézve tehát kijelenthető, hogy egyáltalán nem maradt hatás nélkül az MNB közbelépése, nagyon messze került a magyar fizetőeszköz a múlt heti mélypontoktól. Ebben szerepet játszhatott az is, hogy a jegybank vállalata, hogy biztosítja a gázbeszerzéshez kapcsolódó devizalikviditás döntő részét, ezzel újabb nyomás került le a forintról – és persze a csökkenő gázárak önmagukban is segíthettek.

Merre tovább?

A forint elmúlt napokban látott erősödése mindenképpen biztató lehet, ahogyan az is, hogy mostanra már némileg megnyugodtak a kedélyek és csökkent az árfolyam volatilitása. Nagy kérdés, hogy időben meddig alkalmazza a rendkívüli eszközöket az MNB, és hogy ehhez milyen euróárfolyam társul majd. Mindenesetre technikai szemmel nézve egyértelmű az jelenthetne tartósabb fordulatot, ha a 400-as szint alá esne az EUR/HUF keresztárfolyam. Ehhez vélhetően szükséges lenne a nemzetközi piaci hangulat további javulása, az uniós pénzekről való biztos megállapodás és az ország külkereskedelmi mérlegének javulása is.

Címlapkép forrása: Shutterstock